Echipele calificate în sferturile de finală ale Europa League

Publicat: 18 mart. 2022, 09:06, de Puterea.ro, în SPORT , ? cititori

Atalanta Bergamo, Glasgow Rangers, FC Barcelona, Sporting Braga, Eintracht Frankfurt, Olympique Lyon, West Ham United şi RB Leipzig s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Europa.

FC Barcelona a învins-o pe Galatasaray la Istanbul, cu 2-1. Pe Cam Nou, cele două echipe au remizat, 0-0. Galatasaray a deschis scorul în minutul 28, prin fundaşul brazilian Marcao, în urma unui corner executat de Alexandru Cicâldău. În minutul 74, Cicâldău a fost înlocuit cu celălalt român de la Galatasaray, Olimpiu Moruţan.

Atalanta Bergamo a învins-o pe Bayer Leverkusen cu 1-0, după 3-2 în tur.  Românul Valentin Mihăilă a rămas pe banca de rezerve la Atalanta.

Glasgow Rangers, echipa la care joacă Ianis Hagi, a fost învinsă dramatic de Steaua Roşie Belgrad cu 2-1, în Serbia, dar merge mai departe după ce s-a impus în tur cu 3-0.

Rezultate:
Bayer Leverkusen – (+) Atalanta Bergamo 0-1 (0-0)
A marcat: Jeremie Boga 90+1.
În tur: 2-3.

Steaua Roşie Belgrad – (+) Glasgow Rangers 2-1 (1-0)
Au marcat: Mirko Ivanic 10, El Fardou Ben Nabouhane 90+3 – penalty, respectiv Ryan Kent 56.
În tur: 0-3.

Galatasaray Istanbul – (+) FC Barcelona 1-2 (1-1)
Au marcat: Marcao (28), respectiv Pedri (37), Pierre-Emerick Aubameyang (49).
În tur: 0-0.

AS Monaco – (+) Sporting Braga 1-1 (0-1)
Au marcat: Axel Disasi 90, respectiv Abel Ruiz 19.
În tur: 0-2.

(+) Eintracht Frankfurt – Real Betis Sevilla 1-1 (0-0, 0-1), după prelungiri
Au marcat: Martin Hinteregger 120+1, respectiv Borja Iglesias 90.
În tur: 2-1.

(+) Olympique Lyon – FC Porto 1-1 (1-1)
Au marcat: Moussa Dembele 13, respectiv Eduardo Gabriel Aquino Cossa ”Pepe” 27.
În tur: 1-0.

(+) West Ham United – Sevilla FC 2-0 (1-0, 1-0), după prelungiri
Au marcat: Tomas Soucek 39, Andrei Iarmolenko 112.
În tur: 0-1.

Duelul dintre RB Leipzig şi Spartak Moscova nu s-a desfăşurat, clubul rus fiind exclus din competiţie.

Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturi şi semifinale va avea loc, vineri, de la ora 14.30, la Nyon. Sferturile au loc la 7 şi 14 aprilie, semifinalele, la 28 aprilie şi 5 mai, iar finala, la 25 mai, la Sevilla.