Echipele calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, marți seară

Publicat: 16 mart. 2022, 00:17, de Puterea.ro, în SPORT , ? cititori

Atletico Madrid şi Benfica Lisabona s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, marți seară, după ce au eliminat echipele Manchester United, respectiv Ajax Amsterdam.

Atletico Madrid a învins-o, în deplasare, cu 1-0, pe Manchester United. Unicul gol al meciului a fost marcat de Lodi, în minutul 41. Rezultatul meciului din tur a fost 1-1.

Au evoluat următoarele echipe:

Manchester United: De Gea – Dalot, Varane, Maguire (Mata ’84), Telles – Fred (Cavani ’76), McTominay (Matic ’67)- Sancho, Fernandes (Pogba ’67), Elanga (Rashford ’67)- Ronaldo. Antrenor: Ralf Rangnick

Atletico Madrid: Oblak – Savic, Giménez, Reinildo – Llorente, Herrera, Koke (Kondogbia ’80), De Paul, Lodi – Joao Felix (Felipe ’89), Griezmann (Correa ’90+3). Antrenor: Diego Simeone (ARG)

Tot marți seară, Benfica Lisabona a învins-o, tot în deplasare, cu 1-0, pe Ajax Amsterdam. Unicul gol al meciului a fost marcat de Nunez, în minutul 77. În tur, cele două echipe au remizat, scor 2-2.

Ajax: Onana – Mazraoui, Timber (Kudus ’90+6), Martinez, Blind – Alvarez (Brobbey ’81), Berghuis (Klaasen ’81), Gravenberch – Antony, Haller, Tadic. Antrenor: Erik ten Hag

Benfica: Vlachodimos – Gilberto (Lazaro ’90+1), Otamendi, Vertonghen, Grimaldo – Everton (Iaremciuk ’72), Weigl, Taarabt  (Meite ’46)- Silva, Nunez (Goncalves ’81), Ramos (Bernardo ’90+1). Antrenor: Nelson Verissimo

Miercuri vor avea loc meciurile: Juventus – Villarreal, în tur 1-1 și OSC Lille – Chelsea, în tur 0-2. În sferturile de finală s-au mai calificat Liverpool, Bayern Munchen, Manchester City şi Real Madrid.