Emma Răducanu a ratat calificarea în semifinale la Transylvania Open și nu va juca împotriva Simonei Halep

Publicat: 29 oct. 2021, 20:51, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Jucătoarea britanică Emma Răducanu (locul 23 WTA şi cap de serie numărul 3) a fost învinsă, vineri, cu scorul de 6-2, 6-1, de ucraineanca Marta Kostiuk (locul 55 WTA şi cap de serie numărul 6) în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 250 Transylvania Open de la Cluj Napoca.

Primul set a durat 30 de minute. Kostiuk a făcut break-uri în primul şi al şaptelea game, impunându-se cu 6-2. Setul doi a fost chiar mai dezechlibrat, Răducanu obţinând doar un game, la 0-2, şi pierzând după doar 57 de minute.

Kostiuk va evolua în semifinale cu Simona Halep (locul 18 WTA şi cap de serie numărul 1). Cele două jucătoare s-au întâlnit de curând, la Indian Wells, în turul al doilea, când românca s-a impus cu scorul de 7-6 (2), 6-1.

În cealaltă semifinală se vor întâlni Anett Kontaveit din Estonia, locul 14 WTA şi cap de serie numărul 2, şi suedeza Rebecca Peterson, locul 99 WTA.