FCSB – Hermannstadt 5-0, în etapa a 8-a a Ligii I. Patru goluri înscrise în prima repriză / VIDEO

Publicat: 26 oct. 2020, 23:07, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
FCSB - Hermannstadt 5-0, în etapa a 8-a a Ligii I. Patru goluri înscrise în prima repriză / VIDEO

FCSB a reușit scorul etapei a 8-a din Liga I, 5-0 cu Hermannstadt, într-un meci disputat luni seara, pe stadionul Național Arena, în epilogul rundei.

Gazdele au deschis scorul încă din minutul 3, când Iulian Cristea a făcut șah-mat apărarea sibienilor și a marcat cu un șut din interiorul careului. În minutul 11, Dennis Man a punctat pentru 2-0, după o nouă degringoladă în defensiva echipei oaspete. În minutul 32, Buș a fructificat o pasă a lui Moruțan și a înscris la capătul unui contraatac al FCSB-ului. După doar patru minute, Moruțan și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, ducând scorul la 4-0.

Ultimul gol al partidei dintre FCSB și Hermannstadt a fost înscris în minutul 72. Florin Tănase a închis tabela, după o combinație excelentă în careu cu Dennis Man.

FCSB ocupă locul secund în Liga I, cu 18 puncte, la egalitate cu CFR Cluj, ocupanta locului trei. Universitatea Craiova e lider, cu 21 de puncte. Hermannstadt ocupă poziția a 11-a, cu 10 puncte. Etapa următoare, FCSB se va deplasa la Târgoviște, pentru duelul cu Chindia, în timp ce Hermannstadt va primi replica liderului Universitatea Craiova.

Caseta tehnică:

FCSB: Vlad – Creţu (Ov. Popescu ’81), Cristea, Miron, Panţîru (Briceag ’73) – Tănase (Oaidă ’73), Simion (Şut ’65), Vînă – Man, Buş (C. Dumitru ’46), Moruţan. Antrenor Anton Petrea;

Hermannstadt: Figueiredo – Scarlatache (Bastos ’59), Viera, I. Stoica, Opruţ – Caiado, Dâlbea (Alhassan ’58), Pires (Fortes ’58), Florică (Addae ‘5) – David Mayoral, Joalisson (Mustivar ’75). Antrenor Ruben Albes.

Cartonaşe galebene: Vînă ’83 / Dâlbea ‘7, Viera ’39, Alhassan ’83.

Arbitri: Horaţiu Feşnic – Mircea Orbuleţ şi Daniel Mitruţi – George Cătălin Găman;