Etapa a 10-a: FCSB – Academica Clinceni 3-2. Roș-albaștrii au urcat pe podiumul Ligii 1 (Video)

Publicat: 25 sept. 2021, 23:21, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Etapa a 10-a: FCSB - Academica Clinceni 3-2. Roș-albaștrii au urcat pe podiumul Ligii 1 (Video)

FCSB a învins, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-2, echipa Academica Clinceni, într-un meci din etapa a zecea a Ligii 1.

Gazdele au deschis rapid scorul, pe Arena Națională, prin Claudiu Keșeru. În minutul 3, atacantul l-a pus la încercare pe portarul Dobre, acesta a respins, dar mingea i-a revenit lui Keșeru, care a marcat din a doua încercare.

În minutul 10, Vinicius a profitat de o ieșire hazardată a goalkeeper-ului oaspeților și a înscris cu poarta goală. Ilfovenii au replicat trei minute mai târziu. Pârvulescu l-a pus la încercare pe Vlad cu un șut de la distanță, dar portarul FCSB-ului a respins în corner.

Chiar înainte de pauză, Academica Clinceni a redus din diferență. Omoh a șutat de la distanță, mingea a fost deviată de un jucător al gazdelor și a intrat în plasă.

FCSB s-a distanțat din nou la două goluri, în minutul 67. Portarul  Dobre l-a blocat pe Vali Gheorghe, mingea a ajusn în marginea careului, portarul și căpitanul celor de la Clinceni nu s-au înțeles cine să intervină intervină, iar Ianis Stoica a profitat de neînțelegere și a trimis mingea în poartă.

Până la final, Academica a mai marcat o dată. În minutul 89, Moulin a executat o lovitură de colț, Gavra a prelungit pe spate, iar Cascini, nemarcat, a reluat în poartă.

FCSB a urcat până pe locul 3 în clasamentul Ligii I, cu 18 puncte, în timp ce Academica Clinceni rămâne ultima în ierarhie, cu doar două puncte.

Au evoluat echipele

FCSB: Vlad – V. Creţu, Vinicius, Cristea, Radunovic – Cordea (Oaidă ’60), Şut (Ov. Popescu ’60), Olaru (Musi ’84) – I. Stoica, Keşeru (Budescu ’72), V. Gheorghe (Dumiter ’84). Antrenor: Edward Iordănescu.

Academica Clinceni: E. Dobre – Fl. Achim, Bilali, Patriche, Pîrvulescu – Moulin, Cascini – Cioiu (Gavra ’74), Chandarov (Kazlauskas ’90+3), De Amorim (Dumitrache ’76) – Omoh (Goma ’74). Antrenor: Ionuţ Chirilă