EURO 2020 Anglia-Croația 1-0. Englezii au debutat cu victorie prima dată în istoria participărilor la Euro

Publicat: 13 iun. 2021, 18:17, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Anglia a învins Croația cu 1-0 pe Wembley în primul meci din Grupa D de la EURO 2020. Meciul a prezentat mai multe premiere pentru competiția europeană.

Sterling a marcat în minutul 57 și a stability scorul final al unui meci în care ambele echipe au reușit doar trei șuturi pe poartă.

Victoria Angliei de duminiciă, reprezintă un moment istoric pentru reprezentativa Albionului. Pentru prima dată în cele nouă participări la un campionat european, englezii au reușit să câștige primul meci din grupă.

De asemenea, la Anglia a intrat în a doua repriză Jude Bellingham, el fiind cel mai tânăr jucător care a jucat vreodată la un Euro, având doar 17 ani.

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Mings, Trippier – Sterling (Calvert-Lewin ‘90+2), Phillips, Rice, Foden (Rashford ’71) – Kane (Bellingham ’82). Selecţioner: Gareth Southgate

Croaţia: Livakovic – Vrsaljko, Vida, Caleta-Car, Gvardiol – Kramaric (Brekalo ’70), Modric, Brozovic (Vlasic ’70), Kovacic (Pasalic ’85), Perisic – Rebic (Petkovic ’78). Selecţioner: Zlatko Dalic.

Partida a fost arbitrată de italianul Daniele Orsato.

Al doilea meci al grupei D, Scoţia – Cehia, se va disputa luni, la Glasgow.