EURO 2020 | Belgia – Italia 1-2, în sferturile competiției. Gol spectaculos marcat de Insigne

Publicat: 03 iul. 2021, 01:11, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
EURO 2020 | Belgia - Italia 1-2, în sferturile competiției. Gol spectaculos marcat de Insigne

Italia s-a calificat în semifinale EURO 2020 după ce a învins, cu scorul de 2-1, naționala Belgiei, într-un meci disputat vineri, la Munchen, în sferturile competiţiei.

Italia a început tare confruntarea cu elvețienii, iar Chiellini a marcat, dar reușita a fost anulată de VAR, pentru ofsaid. Belgienii au replicat prin De Bruyne și Lukaku. ”Squadra Azzurra” a deschis scorul în minutul 30, prin Barella.

Insigne a dus scorul la 2-0, cu un șut superb din afara careului, în minutul 44.

În prelungirile primei reprize, Doku a fost faultat în careu, iar Belgia a primit penalty. Lukaku a transformat, reducând din difereneță.

În repriza secundă, Lukaku și De Bruyne au încerfcat să-l învingă pe Donnarumma, dar fără succes, iar meciul s-a încheiat cu victoria Italiei, 2-1.

Au evoluat echipele

Belgia: Courtois – Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Meunier (Chadli ’69/Praet ’74), Tielemans (Mertens ’69), Witsel, T. Hazard – De Bruyne, Lukaku, Doku. Selecţioner: Roberto Martinez

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola (Emerson ’79) – Barella, Jorginho, Verratti (Cristante ’74)- Chiesa (Toloi ’90) Immobile (Belotti ’74), Insigne (Berardi ’79). Selecţioner: Roberto Mancini

În semifinale, Italia va juca în compania Spaniei, marţi, la Londra.