EURO 2020 | Italia – Țara Galilor 1-0. Hațegan a dictat o nouă eliminare la Campionatul European

Publicat: 20 iun. 2021, 21:29, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
EURO 2020 | Italia - Țara Galilor 1-0. Hațegan a dictat o nouă eliminare la Campionatul European

Naționala Italiei a învins Ţara Galilor, scor 1-0, duminică, în Grupa A a Campionatului European. Meciul a fost arbitrat de Ovidiu Hațegan. Din brigadă au mai făcut parte Radu Ghinguleac și Sebastian Gheorghe.

Italienii au avut primele ocazii ale partidei. În minutul 24, Belotti a trimis puțin pe lângă poarta galezilor, iar în minutul 29 Chiesa a trimis din interiorul careului, dar fără succes. Italia a marcat unicul gol al partridei în minutul 39, prin Matteo Pessina.

Elevii lui Mancini au căutat și golul de 2-0, iar în minutul 52 Bernardeschi a țintit stâlpul din dreapta lui Ward. Hațegan i-a arătat direct cartonaș roșu galezului Ampadu, în minutul 52, pentru un fault dur asupra lui Bernardeschi. Astfel, Italia a înregistrat cea de-a treia victorie consecutivă din tot atâtea meciuri, la Campionatul European.

Italia: Donnarumma (Sirigu ’90) – Toloi, Bonucci (Acerbi ’46), Bastoni, Emerson – Pessina (Castrovili ’87), Jorginho (Cristante ’75), Verratti – Chiesa, Belotti, Bernardeschi (Raspadori ’75). Selecţioner: Roberto Mancini

Ţara Galilor: Ward – Gunter, Rodon, Ampadu – C. Roberts, Allen (Levitt ’86), Morrell (Moore ’60), N. Williams (Davies ’86) – Bale (Brooks ’86), Ramsey, James (Wilson ’74), Selecţioner: Rob Page

Clasament Grupa A: 1. Italia – 9 puncte, 2. Ţara Galilor – 4 puncte, 3. Elveţia – 4 puncte, 4. Turcia – niciun punct.