EURO 2020 | Olanda – Ucraina, cel mai spectaculos meci de la turneul final VIDEO

Publicat: 14 iun. 2021, 00:05, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
EURO 2020 | Olanda - Ucraina, cel mai spectaculos meci de la turneul final VIDEO

Olanda a învins, duminică seară, la Amsterdam, cu scorul de 3-2, reprezentativa Ucrainei, într-un meci din grupa C a Campionatului European de fotbal.

Meciul a început alert, iar în minutul 2 olandezul Depay l-a pus la încercare pe portarul advers. În minutul 28, Ucraina a solicitat lovitură de pedeapsă, după ce Yarmolenko a căzut în careul advers.

Două minute mai târziu, același Yarmolenko a trimis de la marginea careului mare, dar portarul Olandei a reținut.

Georgi Bushchan a ținut intactă poarta Ucrainei. Wijnaldum a trimis în forță, dar fără succes.

Wijnaldum a deschis scorul în minutul 52. Noul jucător al vicecampioanei Franței, PSG, l-a învins pe portarul Ucrainei cu un șut de la marginea careului de 16 metri. Șase minute mai târziu, Weghorst a dublat avantajul „Portocalei mecanice”. Atacantul a marcat pentru 2-0, cu un șut din interiorul careului.

Ucraina a redus din diferență, prin Yarmolenko. Acesta a înscris în minutul 75, cu un șut splendid, de la marginea careului de 16 metri. Mingea s-a dus direct în vinclul porții.

Ucraina a restabilit egalitatea în minutul 79. Yaremchuk a marcat cu o lovitură de cap.

Cu toate că au egalat în patru minute, ucrainienii nu au obținut niciun punct în primul meci al lor de la EURO 2020. Olanda a înscris golul victoriei în minutul 85, prin Dumfries. Fundașul a înscris golul victoriei, cu o lovitură de cap.

Cele două echipe:

Olanda: Stekelenburg – Dumfries, Timber (Veltman ’88), De Vrij, Blind (Ake ’64), Van Aanholt (Wijndal ’64) – De Roon, Wijnaldum, De Jong – Weghorst (De Jong ’88), Depay (Malen ’90). Selecţioner: Frank de Boer

Ucraina: Bushchan – Karavaev, Zabarnyi, Matviyenko, Mykolenko – Zinchenko – Yarmolenko, Sydorchuk, Malinovskyi, Zubkov (Marlos ’13, Shaparenko ’64) – Yaremchuk. Selecţioner: Andrei Şevcenko.