Euro 2020. Portugalia învinge Ungaria cu 3-0 la Budapesta în ultimele 10 minute ale partidei

Publicat: 15 iun. 2021, 21:04, de Răzvan Zamfir, în SPORT , ? cititori

Portugalia, deținătoarea trofeului European, a învins Ungaria cu 3-0 la Budapesta în grupa F a Campionatului European de Fotbal 2020, amânat de pandemie în 2021. Deznodământul meciului s-a petrecut abia în ultimele 10 ale meciului, după ce Ungaria s-a apărat aglomerat restul partidei.

Potugalia a avut o posesie zdrobitoare de 70%, dar până spre sfârșitul partidei nu a reușit să fructifice ocaziile avute.

Lusitanii s-au chinuit 80 de minute într-o atmosferă electrizantă (aproape 70.000 de fani) contra maghiarilor, însă experiența trupei lui Fernando Santos și-a spus cuvântul pe final. Au marcat: Guerreiro 84, C. Ronaldo 86 pen, 90+2.

Ungaria – Portugalia, echipe de start

Ungaria: Gulacsi – Botka, Orban, At. Szalai – Lovrencsics, Kleinheisler, Nagy, Schafer, Fiola – Sallai, Ad. Szalai
Rezerve: Dibusz, Bogdan – Lang, Kecskes, Nego, Cseri, R. Varga, Siger, Nikolic, Schon, Bolla
Selecționer: Marco Rossi

Portugalia: Patricio – Semedo, Dias, Pepe, Guerreiro – Danilo, W. Carvalho, B. Fernandes – Ronaldo, Jota, Bernardo
Rezerve: Lopes, Rui Silva – Fonte, Moutinho, Andrei Silva, Rafa Silva, Renato Sanches, Neves, Goncalves, Joao Felix, Oliveira, Mendes
Selecționer: Fernando Santos

Stadion: Puskás Aréna, Budapesta
Arbitru: Cüneyt Çakır (Turcia)