EURO 2020 | Semifinala Italia – Spania s-a decis la loviturile de departajare

Publicat: 07 iul. 2021, 01:11, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
EURO 2020 | Semifinala Italia - Spania s-a decis la loviturile de departajare

Naționala Italiei s-a calificat în finala EURO 2020, după ce a învins, marţi, pe Wembley, reprezentativa Spaniei, scor 4-2, în urma loviturilor de departajare, în semifinalele turneului final. După cele 90 de minute de joc şi a prelungirilor, scorul a fost egal, 1-1.

Cea mai mare ocazie a primei reprize a avut loc chiar înainte de pauză, când Italia a fost aproape de gol. Emerson a țintit bara, după ce a primit o pasă de la Insigne.

Naționala Squadrei Azzurra a deschis scorul în minutul 60, prin Federico Chiesa, care l-a învins pe Unai Simon, cu un șut din marginea careului.

Spania a egalat în minutul 80, prin Alvaro Morata.

La loviturile de departajare, Italia s-a impus cu 4-2. Au transformat Belotti, Bonucci, Bernardeschi şi Jorginho şi a ratat Locatelli. Pentru Spania au transformat Moreno şi Alcantara şi au ratat Olmo şi Morata.

Au evoluat următoarele echipe:

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (Toloi ’74) – Barella  (Locatelli ’85), Jorginho, Verratti (Pessina ’74)- Chiesa (Bernardeschi ‘106), Immobile (Berardi ’61), Insigne (Belotti ’85). Selecţioner: Roberto Mancini

Spania: Simón – Azpilicueta (M.Llorente ’85), Garcia (P.Torres ‘109), Laporte, Alba – Koke (Rodri ’70), Busquets (Alcantara ‘106), Pedri – F.Torres (Morata ’62), Oyarzabal (G. Moreno ’70), Olmo. Selecţioner: Luis Enrique

A doua semifinală de la EURO 2020 se va disputa miercuri seară, între Anglia și Danemarca, tot pe arena Wembley, din Londra.