EURO 2020 | Slovacia – Polonia 2-1. Primul cartonaș roșu de la Campionatul European a fost acordat de Hațegan

Publicat: 15 iun. 2021, 00:23, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
EURO 2020 | Slovacia - Polonia 2-1. Primul cartonaș roșu de la Campionatul European a fost acordat de Hațegan

Sovacia a învins, luni, cu scorul de 2-1, reprezentativa Poloniei, într-un meci contând pentru Grupa E de la Campionatul European de fotbal. Meciul a fost arbitrat la centru de Ovidiu Hațegan.

Mak a avut prima ocazie a confruntării, cu un șut la colțul scurt. Slovacia a deschis scorul în minutul 17, prin același Mak.

După pauză, Polonia a restabilit egalitatea prin Linetty, care a fructificat o pasă a lui Rybus.

Din minutul 62, Polonia a evoluat cu un jucător mai puţin, după eliminarea lui Krychowiak. Hațegan i-a dat două cartonaşe galbene, în minutele 22 şi 62. În minutul 69, Milan Skriniar a marcat pentru victoria Slovaciei, cu un șut din interiorul careului.

În următoarea etapă, Slovacia va evolua împotriva Suediei, iar Polonia va juca împotriva Spaniei.

Cele două echipe

Polonia: Szczesny – Bereszynski, Glik, Bednarek, Rybus (Puchaz ’74) – Linetty (Frankowski ’74), Krychowiak, Klich (Moder ’85) – Jozwiak, Lewandowski, Zielinski (Swiderski ’85). Selecţioner: Paulo Sousa

Slovacia: Dubravka – Pekarik (Koscelni ’79), Satka, Skriniar, Hubocan – Kucka, Hromada (Hrosovsky ’79) – Haraslin (Duris ’87), Hamsik, Mak (Suslov ’87)- Duda (Gregus ’90). Selecţioner: Stefan Tarkovic