EURO 2020 | Spania nu a învins-o pe Suedia, deși a dominat meciul

Publicat: 15 iun. 2021, 00:38, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Spania și Suedia au a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, la Sevilla, în Grupa E de la Euro 2020.

În fața a 16.000 de spectatori, Spania a dominat meciul cu Suedia, având  cu o posesie de 75 % și nu mai puțin 17 ocazii de gol. Prima ocazie mare a partidei a avut loc în minutul 38 și i-a aparținut lui Alvaro Morata. Acesta a primit o pasă de la Jordi Alba, dar mingea trimisă a trecut puțin pe lângă poartă.

Suedia s replicat în minutul 41. Alexander Isak a șutat din interiorul careului, iar mingea a fost respinsă în bară de Llorente. În minutul 61, același  i-a pasat lui Marcus Berg, dar acesta a șutat pe lângă poartă.

În minutul 90, Moreno a ratat o ocazie rarisimă și meciul s-a încheiat 0-0.

Cele două echipe

Spania: Simon – M. Llorente, P. Torres, Laporte, Alba – Pedri, Rodri (Alcantara ’66), Koke (Fabian Ruiz ’87)- F. Torres (Oyarzabal ’74), Olmo (Moreno ’74), Morata (Sarabia ’66). Selecţioner: Luis Enrique

Suedia: Olsen – Lustig (Krafth ’75), Lindelöf, Danielson, Augustinsson – Larsson, Olsson (Cajuste ’83), Ekdal, Forsberg (Bengtsson ’84)- Berg (Quaison ’68), Isak (Claeson ’69). Selecţioner: Janne Anderson