EURO 2020 | Spania, prima semifinalistă. „Furi Roja” a trecut de Elveția, la loviturile de departajare

Publicat: 02 iul. 2021, 23:31, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
EURO 2020 | Spania, prima semifinalistă.

Spania s-a calificat în semifinale la EURO 2020, după ce a învins naționala Elveţiei, scor 3-1, la loviturile de departajare vineri, la Sankt Petersburg, în sferturile competiţiei.

La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirilor, scorul a fost 1-1.

Ibericii au deschis rapid scorul. Jordi Alba a șutat în careul advers, dar mingea a fost deviată de Zakaria, în propria poartă. Acesta a fost al 10-lea autogol al acestei ediții de Campionat European, record absolut.

Elvețienii au restabilit egalitatea în minutul 68, prin Shaqiri.

Din minutul 77, Elveția a evoluat în inferioritate numerică în urma eliminării lui Freuler.

În reprizele de prelungire, Spania a căutat golul calificării în semifinale, dar portarul Yann Sommer a fost de nebătut.

La loviturile de departajare, pentru Spania au transformat Olmo, Moreno şi Oyarzabal şi au ratat Busquets şi Rodri. Pentru Elveţia a transformat Gavranovic şi au ratat Schaar, Akanji şi Vargas.

Au evoluat echipele

Spania: Simon – Azpilicueta, Laporte, P. Torres (Alcantara ‘112), Alba – Koke (Llorente ’90), Busquets, Pedri (Rodri ‘119)- F. Torres (Oyarzabal ’91), Morata (Moreno ’55), Sarabia (Olmo ’46). Selecţioner: Luis Enrique

Elveţia: Sommer – Elvedi, Akanji, Rodriguez, Freuler, Zakaria (Schaar ‘102) – Widmer (Mbabu ‘101), Shaqiri (Sow ’82), Zuber (Fassnacht ’90)- Embolo (Vargas ’23), Seferovic (Gavranovic ’82). Sélecţioner: Vladimir Petkovic

Arbitrul român Ovidiu Haţegan a fost rezervă.

În semifinale, Spania va evolua, marţi, în compania învingătoarei din meciul dintre Belgia şi Italia, care se dispută de la ora 22.00.