EURO 2020 | Țara Galilor, o nucă prea tare pentru Elveția

Publicat: 12 iun. 2021, 19:48, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Elveția a debutat cu un semieșec la Campionatul European de Fotbal EURO 2020. Elvețienii au obținut doar un rezultat de egalitate, scor 1-1, sâmbătă, cu Țara Galilor, în cadrul Grupei A a competiției. Paritda s-a disputat pe stadionul Baku Olympic Stadium din Azerbaidjan.

În prima repriză, Elveția și-a creat mai multe ocazii decât adversarii, dar fără succes.

Primul gol al partidei a fost marcat în minutul 49, când Xherdan Shaqiri a executat o lovitură de colt, iar Breel Embolo a deschis scorul pentru Elveția, cu o lovitură de cap.

Țara Galilor a egalat în minutul 74, prin Kieffer Moore. Acesta a marcat tot cu o lovitură de cap, din centrarea lui Josef Morrell. Elveția a marcat în minutul 87, dar VAR-ul nu a validat reușita, pe motiv de offside.

Ţara Galilor: Ward – C. Roberts, Rodon, B. Davies, Mepham – Morrell, Allen, Ramsey (Ampadu ‘90+3) – James (Brooks ’75), Moore, Bale. Selecţioner: Rob Page.

Elveţia: Sommer – Elvedi, Schär, Akanji – Mbabu, Xhaka, Freuler, Rodríguez – Embolo, Shaqiri (Zakaria), Seferovic (Gavranovic ’84). Selecţioner: Vladimir Petkovic.