EURO 2020 | Țara Galilor – Turcia 2-0. Britanicii, ca și calificați în optimile Campionatului European

Publicat: 17 iun. 2021, 01:18, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Reprezentativa Ţării Galilor a învins, miercuri selecţionata Turciei, scor 2-0, într-un meci disputat la Baku, în Grupa A a Campionatului European.

Țara Galilor are șanse mari să se califice în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal. În schimb, turcii sunt ca și eliminați de la EURO 2020, după două înfrângeri.

Galezii au început în forță meciul. Ramsey a ratat două ocazii mari. Replica turcilor a venit prin Ayhan, care a trimis cu capul, dar mingea a fost respinsă de Morrell.

Ramsey a deschis scorul în finalul primei reprize.

Yilmaz putea face 1-1, după pauză, cu un șut din interiorul careului, dar mingea s-a dus peste poartă. Bale a obținut un penalty, pe care tot el l-a executat, dar a trimis peste poarta lui Cakir.

Rezultatul final a fost decis în prelungirile partidei prin Roberts, care a fructificat o pasă a lui Bale.

Au evoluat echipele

Turcia: Cakir – Celik, Ayhan, Soyuncu, Meraş (Muldur ’73) – Karaman (Dervişoglu ’75), Calhanoglu, Yokuşlu (Demiral ’46), Tufan (Yazici ’46), Under (Kahveci ’83) – Yilmaz. Selecţioner: Şenol Guneş.

Ţara Galilor: Ward – Roberts, Mepham, Rodon, Davies – Morrell, Allen (Ampadu ’73) – Bale, Ramsey (Wilson ’85), James (Williams ’90) – Moore. Selecţioner: Rob Page.