EURO 2020 | Ucraina și Macedonia de Nord au făcut spectacol pe Național Arena: trei goluri și două penalty-uri

Publicat: 17 iun. 2021, 18:17, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Naționala Ucrainei a învins reprezentativa Macedoniei de Nord, cu scorul de 2-1, joi, într-un meci disputat pe Național Arena, în cadrul etape a II-a a Grupei C de la EURO 2020.

În prima etapă, Ucraina a fost învinsă cu 2-3 de Olanda, în timp ce Macedonia de Nord a fost învinsă cu 1-3 de Austria. Ucraina a început tare partida de la București, iar în minutul 4 Dimitrievski a respins. După doar patru minute, Malinovskyi a trimis spre poartă.

Ucraina a deschis scorul în minutul 29. Yarmolenko a profitat de o degringoladă în defensiva nord-macedonenilor.

După doar patru minute, Yaremchuk a dus scorul la 2-0 pentru Ycraina, după o pasă a lui Yarmolenko.

În minutul 56, Pandev a fost faultat în care de Alioski, iar Macedonia de Nord a primit penalty. Alioski a executat, portarul Bushcan a respins, mingea revenit la Alioski, iar acesta a trimis în poartă, reducând din diferență.

Cu șapte minute înainte de final, Avramovski a comis henț în careu, iar arbitrul central a dictat lovitură de pedeapsă pentru Ucraina, după ce a consultat arbitrajul video.

Au evoluat următoarele echipe:

Ucraina: Buşan – Karavaiev, Zabarnîi, Matvienko, Mikolenko – Stepanenko  – Iarmolenko (Ţigankov ’70), Şaparenko (Sidorciuk ’78), Zincenko, Malinovski (Sobol ’90+2) – Iaremciuk (Besedin ’70). Antrenor Andrii Şevcenko;

Macedonia de Nord: Dimitrievski – Ristovski, Velkovski (Trickovski ’86), Musliu – Nikolov (Trajkovski ’46), Ademi (Ristevski ’86), Spirovski (Churlinov ’46), Alioski – Bardi (Avramovski ’77) – Pandev, Elmas. Antrenor Igor Angelovski.