Famos, compania care l-a avut acționar pe Attila Verestoy, își închide fabrica
Producătorul de mobilă Famos, cu o istorie de peste șapte decenii și care l-a avut printre acționari pe senatorul Attila Verestoy, își va opri complet activitatea de producție și a decis vânzarea tuturor bunurilor imobiliare pe care le deține, inclusiv platforma industrială, o clădire de birouri și centrul comercial Orion din Odorheiu Secuiesc, potrivit informațiilor obținute de Profit.ro.
Finalul producției și disponibilizările
Acționarii companiei au aprobat încă de anul trecut scenariul opririi activității de producție. Conform reprezentanților Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Harghita, fabrica va fi închisă cel mai probabil până la sfârșitul acestui an, după ce anterior compania a notificat instituția despre disponibilizarea întregului efectiv de aproximativ 160 de angajați. În prezent, mai lucrau la Famos doar 28 de salariați.
Vânzarea activelor imobiliare
Acționarii au decis să scoată la vânzare toate proprietățile imobiliare ale firmei, pentru un preț total de 6,8 milioane euro. Printre acestea se numără:
- Platforma industrială și halele de pe strada Nicolae Bălcescu, nr. 57, la un preț minim de 2,9 milioane euro.
- Centrul comercial Orion (Shanghai Mall) de pe strada Târgului, nr. 6, evaluat la 3 milioane euro, cu posibilitatea vânzării pe etaje: parter 1,87 milioane euro, etajul unu 775.000 euro, etajul doi 350.000 euro. Spațiile comerciale sunt închiriate, majoritatea către magazine cu marfă din China.
- Clădirea de birouri, unde se află și sediul social al companiei, scoasă la vânzare la 1,1 milioane euro, cu opțiunea de vânzare pe secțiuni: parter și etajul unu 900.000 euro, etajul doi 200.000 euro.
Proprietate și istoric
Famos este deținută de o asociație a angajaților, printre care se numără directorul general, Tibor Dobay, și directorul economic, Jozsef Dorsonczky. Prin intermediul firmei O.Ve.Co SRL, printre acționari a fost și senatorul Attila Verestoy, decedat în 2018.
Compania a fost afectată de un context economic nefavorabil pentru industria mobilei, marcat de creșterea prețurilor materiilor prime și a energiei, dar și de concurența produselor similare din China la prețuri semnificativ mai mici.
Evoluția companiei
Famos a avut perioada sa de glorie în 1990, când angaja peste 2.600 de persoane, iar la începutul anilor 2000 raporta afaceri de peste 15 milioane euro. În 2023, compania a înregistrat pierderi de 1,1 milioane euro cu 262 de angajați, iar în 2024 pierderile s-au redus la 353.000 euro, cu un număr mediu de 161 de salariați. În ultimii doi ani, cifra de afaceri s-a înjumătățit, ajungând la 3,6 milioane euro.
Istoria fabricii începe în 1948, când șase tâmplari au format secția de tâmplărie în cadrul Cooperativei Meșteșugărești de Producție. Doi ani mai târziu, numărul angajaților a crescut la 150, iar cooperativa a devenit „Steaua Roșie”.
Închideri în industria locală
Închiderea Famos se înscrie într-un context mai larg al declinului unor mari angajatori industriali din România. Fabrica locală de componente auto Aptiv din Ineu va fi închisă în decembrie, iar producția se va muta în afara Uniunii Europene. Alte exemple includ Astra Rail Industries din Arad, unde 699 de angajați au fost concediați, Ciserom din Sebeș, care își vinde activele, și fabrica Tekfor din Brașov, deținută de grupul american AAM, care a fost închisă din motive de rentabilitate.