Farul – FC Urartu 3-2, în Conference League. Constănțenii au marcat golul victoriei în minutul 90+5 (Video)

Publicat: 27 iul. 2023, 23:04, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Farul - FC Urartu 3-2, în Conference League. Constănțenii au marcat golul victoriei în minutul 90+5 (Video)

Farul Constanţa a învins joi, pe teren propriu, scor 3-2, formaţia armeană FC Urartu, în prima manşă a turului doi preliminar din Conference League.

Oaspeții au deschis scorul prin Artem Maksimenko în minutul 23, care a profitat de o bâlbâială a defensivei gazdelor. Campioana României a egalat în minutul 27 după o gafă a portarului Melihov, care nu a reuşit să reţină şutul lui Tudor Băluţă. În minutul 38, Ivan Zotko a transformat o lovitură liberă, readucând echipa armeană în avantaj.

Adrian Mazilu a egalat în minutul 45+4 cu o execuţie spectaculoasă. Ionuţ Larie a dat lovitura în minutul 90+5, cu un şut de la circa 20 de metri (90+5).

Returul este programat pe 3 august, pe stadionul Bananţ din Erevan. Dacă o va elimina pe Urartu, campioana României va juca în turul trei preliminar al Conference League cu Flora Tallinn, campioana Estoniei. Manșa tur ar urma să aibă loc în data de 10 august la Ovidiu.
Farul joacă în Europa Conference League după ce a fost eliminată de Sheriff Tiraspol în primul tur preliminar al Ligii Campionilor. Urartu a ajuns în turul 2 preliminar al Europa Conference League după ce a fost eliminată la lovituri de departajare de echipa bosniacă Zrinjski Mostar în primul tur preliminar al Ligii Campionilor.

Farul: Aioani – Kiki, Larie, M. Popescu (K. Boli 88), Borza (D. Sîrbu 63) – T. Băluţă, Nedelcu, Grameni (Artean 46) – Ad. Mazilu (Mateus Santos 88), Alibec, Benchaib (Rivaldinho 46).  ANTRENOR: Gheorghe Hagi

FC Urartu: Melikhov – Tsymbaliuk, Piloyan, Zotko (Ghazaryan 69) – Antwi, Salou, Marcos Junior (Ozbiliz 69), Margaryan – Mogilevets (Aghasaryan 14) – Maksimenko (Dzhikiia 79), Grigoryan (Mirzoyan 79). ANTRENOR: Dmitry Gunko

Cartonaşe galbene: M. Popescu 61, Rivaldinho 84 / Pilotko 34, Zotko 43, Grigoryan 59, Antwi 77, Aghasaryan 90

Arbitri: Martin Dohal – Adam Jekkel, Frantisek Ferenc – Kristian Michel (toţi din Slovacia)