Farul – FCSB 3-2. Echipa constănțeană, noua campioană a Superligii (Video)

Publicat: 21 mai 2023, 22:57, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Farul - FCSB 3-2. Echipa constănțeană, noua campioană a Superligii (Video)

Farul este noua campioană a Superligii. Echipa constănțeană a învins-o pe FCSB, scor 3-2, după ce a revenit de la 0-2, duminică seara, într-un meci disputat la Ovidiu în cadrul etapei a 9-a a play-off-ului Superligii. În urma victoriei cu FCSB, Farul a câștigat titlul.

FCSB a început perfect meciul de la Ovidiu, iar la jumătatea primei părți conducea cu 2-0. Oaspeții au deschis scorul în minutul 9, prin Adrian Șut. În minutul17, Compagno a fructificat o pasă a lui Coman, dublând avantajul roș-albaștrilor. Atacantul italian a fost aproape de un nou gol, în minutul 40, când a nimerit bara. Farul a redus din diferență cu trei minute înainte de pauză, prin Mateus Santos, care l-a învins pe portarul oaspeților cu o lovitură de cap.

Gazdele au egalat în minutul 58. Tudor Băluță a înscris cu o lovitură de cap. Farul a dat lovitura de grație în minutul 86. Louis Munteanu a marcat golul victoriei cu un șut din careu. În urma acestui succes, Farul a devenit noua campioană a Superligii. Echipa lui Gică Hagi a câștigat al doilea titlu din istorie. Farul a acumulat 50 de puncte, în timp ce FCSB are 46 de puncte, cu o etapă înainte de final.

Farul: Aioani – Kiki (Sîrbu 67), Larie, Artean, Borza (V. Morar 77) – T. Băluţă, Nedelcu (K. Boli 66), Grameni (Casap 56) – Ad. Mazilu (Enes Sali 56), L. Munteanu, Mateus Barbosa. ANTRENOR: Gică Hagi

FCSB: Târnovanu – Sorescu, Dawa, Tamm (I. Cristea 46), Radunovic – Ov. Popescu (Miculescu 80), Ad. Şut, Olaru – Oct. Popescu (Cordea 46), Compagno, Fl. Coman (Omrani 90). ANTRENOR: Elias Charalambous

Cartonaşe galbene: Nedelcu 61, Băluţă 88, Sîrbu 88 / Tamm 30

Arbitri: Radu Petrescu – Mircea Mihail Grigoriu, Mihai Marius Marica – Marian Barbu

Arbitri VAR: Ovidiu Haţegan – Marius Badea

Observator: Augustus Constantin