Farul – Flora Tallin 3-0. Campioana României, ca și calificată în play-off-ul Conference League

Publicat: 10 aug. 2023, 23:30, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Farul - Flora Tallin 3-0. Campioana României, ca și calificată în play-off-ul Conference League

Farul Constanţa a învins joi, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia estonă Flora Tallinn, în meciul tur din turul trei preliminar al Conference League.

Gazdele au deschis scorul în minutul 48. Aflat la primul meci la Farul, Budescu i-a pasat lui Alibec, iar acesta a marcat cu un șut la colțul lung.

În minutul 80, Alibec a profitat de o gafă a lui Lilander, dar mingea trimisă de acesta a lovit bara, balonul a revenit în teren, iar Budescu a dus scorul la 2-0. Diogo Queiros a stabilit scorul final, în minutul 90+5. Returul va avea loc o săptămână mai târziu, de la ora 19:00.

Farul: Aioani – Kiki, Larie, M. Popescu, Borza (D. Sîrbu 73) – T. Băluţă, Nedelcu (Grameni 76), Artean (K. Boli 88) – Mazilu (Rivaldinho 73), Alibec, Budescu (Diogo Queiros 88). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Flora Tallinn: Grunvald – Hussar, Kuusk, Seppik, Lilander (Kallaste 90) – Lukka – Mihhailov (Zenjov 72), K. Vassiliev, Miller, Ojamaa (Kuraksin 72) – Alliku. ANTRENOR: Jurgen Henn

Cartonaşe galbene: Kiki 65 / Lukka 15, Ojamaa 52

Arbitri: Ioannis Papadopoulos – Vasileios Nikolakakis. Konstantinos Nikolaidis – Angelos Evangelou (toţi din Grecia)