Farul, în play-off-ul Conference League. Budescu a marcat golul sezonului (Video)

Publicat: 16 aug. 2023, 21:15, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Farul Constanţa s-a calificat, miercuri, în play-off-ul Conference League, după ce a învins campioana Estoniei, Flora Tallinn, în deplasare, scor 2-0, în turul trei preliminar al competiţiei.

Partida a avut loc pe stadionul Lilleküla din Tallinn. În tur, echipa lui Gică Hagi a câștigat cu 3-0.

Campioana României a deschis scorul în minutul 4. Băluță a recuperat un balon în jumătatea adversă, a centrat în fața porții, iar Rivaldinho a marcat.

În minutul 18, Constantin Budescu a dus scorul la 2-0 pentru echipa din orașul de la malul mării, cu o execuție superbă cu exteriorul de la marginea careului.

Flora a replicat în minutul 38. Kallaste a șutat cu stângul din afara careului, dar Aioani a respins. Până la final, niciuna dintre echipe nu a mai înscris iar partida s-a încheiat cu 2-0 pentru Farul.

Flora Tallinn: Grunvald – Hussar, Kuusk, Seppik (Kolobov ’55), Kallaste (Lilander ’55) – Vassiljev, Miller – Kuraksin (Mihailov ’55), Alliku, Ojamaa (Vain ’87) – Zenjov (Pajo ’73). Antrenor: Jurgen Henn.

Farul: Aioani – Sîrbu, Larie, M. Popescu (Boli ’46), Kiki (Vianna ’50) – T. Băluţă (Grameni ’46), Nedelcu (Queiros ’70), Artean – Mazilu (Vînă ’46), Rivaldinho, Budescu. Antrenor: Gheorghe Hagi.

Meciul a fost arbitrat de bosniacul Luka Bilbija.

În play-off-ul Conference League, Farul va juca împotriva echipei eliminate din „dubla” Qarabag (Azerbaidjan) – HJK Helsinki (Finlanda), din turul trei preliminar al Ligii Europa.