Farul, revenire spectaculoasă cu Urartu, în Conference League. Urmează Flora Tallinn

Publicat: 03 aug. 2023, 22:53, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Farul Constanţa a învins joi, în deplasare, scor 3-2, formaţia armeană FC Urartu, în manşa secundă a turului doi preliminar din Conference League. În tur, campioana României s-a impus cu același scor, 3-2.

Farul a făcut o primă repriză foarte slabă și a fost condusă cu 1-0, prin golul marcat de Nana Antwi, din minutul 11. Armenii au început tare și repriza secundă, iar în minutul 47 Leon Sabua a dus scorul la 2-0.

Farul a revenit însă, spectaculos. După un corner executat de Alibec şi deviat de un fundaş de la Urartu, Nedelcu a redus din diferență, în minutul 53. Patru minute mai târziu, Alibec a fructificat o centrare a lui Mazilu, ducând scorul la 2-2. Alibec a stabilit scorul final în minutul 90+2, cu un șut din careu.

Urartu: Melikhov – Antwi, Tsymbalyuk, I. Zotko (Mirzoyan 68) – Piloyan, Maragaryan, Salou, Marcos Junior (Dzhikiia 89), Grigoryan (Ozbiliz 79) – Maksimenko, Sabua (Poliakov 79). ANTRENOR: Dmitry Gunko

Farul: Aioani – Kiki, Larie, M. Popescu (K. Boli 81), Borza (Sîrbu 67) – T. Băluţă, Nedelcu (Vînă 81), Grameni (Rivaldinho 31) – Mazilu, Alibec, Benchaib (Artean 30). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: Nedelcu 28, M. Popescu 49, Mazilu 83, Alibec 90

Arbitri: Tom Owen – Lewiss Edwards, Jordan Lee Christopher – Alex Mcinch (toţi din Ţara Galilor)

Farul Constanţa va evolua în turul al treilea contra formaţiei FC Flora Tallinn. Campioana Estoniei a fost eliminată din primul tur preliminar al Ligii Campionilor de Rakow Czestochowa, campioana Poloniei, cu 1-0 şi 3-0. Farul va juca acasă prima manşă, pe 10 august, iar returul va avea loc în Estonia, pe 17 august.