Farul – Sheriff Tiraspol 1-0. Victorie la debutul în Liga Campionilor (Video)

Publicat: 12 iul. 2023, 22:47, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Farul - Sheriff Tiraspol 1-0. Victorie la debutul în Liga Campionilor (Video)

Farul Constanţa a învins miercuri, pe teren propriu, scor 1-0, campioana Republicii Moldova, Sheriff Tiraspol, în meciul tur al primului tur preliminar din Liga Campionilor.

Farul a început tare, iar în minutul 2 campioana României și-a creat prima ocazie de gol. Mazilu a trimis spre poarta adversă, însă șutul său a fost respins în corner.

Sheriff a replicat în mingea în minutul 10, când Aioani a respins șutul lui Garananga. Până la pauză, Farul și-a mai creat o ocazie de gol prin Borza. Unicul gol al partidei de la Ovidiu a fost înscris de Kiki, în minutul 56, din pasa lui Alibec, cu un șut la colțul lung. Oaspeții au replicat în minutele 66 și 73, dar Aioani a fost la post, iar Farul a rămas în avantaj.

Returul se dispută marţi, 18 iulie, la Tiraspol. Dacă trece de campioana Republicii Moldova, formația din orașul de la malul mări va prelua statutul de cap de serie și va juca împotriva învingătoarei dintre Hamrun Spartans și Maccabi Haifa (0-4 în tur), în turul 2 preliminar al Ligii Campionilor. Dacă va fi eliminată de Sheriff, echipa lui Gică Hagi va ajunge în Conference League și va evolua în turul 2 preliminar cu învinsa dintre FC Urartu și HSK Zrinjski (0-1 în tur).

Farul: Aioani – Kiki, M. Popescu, K. Boli, Borza (Sali 70) – Artean, Nedelcu, T. Băluţă (Diogo Queiros 58) – Mazilu (D. Sîrbu 70), Rivaldinho (Borgnino 58), Alibec (Marins 84). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Sheriff Tiraspol: Koval – Zohouri, Tovar, Garananga, Bueno, Apostolakis (Djibo 89) – Talal (Badolo 64), Kyabou(Ademo 64), Joao Paulo Fernandes – Luvannor, Mbekeli (Paiva 72). Antrenor: Roberto Bordin.

Cartonaşe galbene: Kiki 10, Mazilu 33, T. Băluţă 53 / Kyabou 49, Talal 52, Bueno 56

Arbitri: Sander Van Der Eijk – Joost van Zuilen, Dyon Fikkert – Marc Nagtegaal (toţi din Ţările de Jos)

Arbitri VAR: Rob Dieperink – Erwin Blank (ambii din Ţările de Jos)