FC U Craiova 1948 – FC Botoșani 3-2. Victorie vitală pentru olteni, în etapa a 25-a a Ligii I (Video)

Publicat: 10 feb. 2022, 19:13, de Puterea.ro, în SPORT , ? cititori
FC U Craiova 1948 - FC Botoșani 3-2. Victorie vitală pentru olteni, în etapa a 25-a a Ligii I (Video)

FC U Craiova 1948 a obținut o victorie extrem de importantă în lupta pentru evitarea retrogradării. Echipa antrenată de Nicolo Napoli a învins-o pe FC Botoșani, scor 3-2, într-un meci disputat joi, pe teren propriu, în etapa a 25-a a Ligii I.

Oltenii au deschis scorul în minutul 15. Bauza i-a pasat lui Van Durmen, acesta a centrat, iar Bălan a marcat. Oaspeții au egalat după doar două minute. Edjouma i-a pasat lui Braun, mingea a ajuns  la Roman, care a egalat pentru 1-1.

FC U Craiova a intrat din nou în avantaj în minutul 22. Dawa a pierdut o minge, Bauza a șutat, portarul a reușit să respingă, dar mingea i-a revenit lui Bauza, iar de această dată jucătorul nou-promovatei a înscris. Trupa moldavă a egalat, din nou, cu patru minute înainte de pauză.

Țigănașu a centrat, portarul gazdelor a boxat într-un coleg, mingea a sărit până la Mihai Roman, iar acesta a marcat al doilea său gol din acest meci. FC U Craiova 1948 a marcat golul victoriei în minutul 78. Compagno a primit o pasă cu spatele la poartă, s-a întors și a înscris golul de 3-2.

În urma acestei victorii, FC U Craiova 1948 a urcat pe locul 13, cu 26 de puncte. FC Botoșani e pe locul 4, cu 41 de puncte.

Au evoluat echipele

U Craiova 1948: R. Popa – Negru, Kovacic, Diallo, Buşu – Vl. Achim, Asamoah – Sidibe (Ondaan ’76), Bauza (Marquet ’86), Van Durmen (Paramatti ’87) – Cl. Bălan (Compagno ’76). Antrenor: Nicolo Napoli

FC Botoşani: Ed. Pap – Braun, Haruţ, Dawa, Ţigănaşu (Fili ’80) – Dican, Edjouma, E. Papa (M. Roman ’81) – Tîrcoveanu (Mailat ’46), M. Roman II, Jaja Silva. Antrenor: Marius Croitoru