FC U Craiova 1948, victorie cu Rapid în etapa a 29-a a Ligii 1 (Video)

Publicat: 01 mart. 2022, 22:14, de Puterea.ro, în SPORT , ? cititori

FC U Craiova 1948 a învins-o pe Rapid, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 3-2, într-un meci din etapa a 29-a a Ligii 1.

Echipa giuleșteană a deschis scorul în minutul 58, prin Vojtus. FC U Craiova 1948 a egalat în minutul 71. Bauza a primit o pasă, a continuat faza deși se afla în poziție suspect de offside, a centrat în careu, Compagno a șutat, mingea a fost deviată până la Baeten, iar acesta a înscris. Inițial, arbitrul nu a validat golul, dar ulterior a revenit asupra deciziei.

După trei minute, Bauza i-a pasat lui Sidibe, iar ivorianul a dus scorul la 2-1. După alte trei minute, Compagno a înscris, după o greșeală a lui Săpunaru. Cu nouă minute înainte de final, Rapid a redus din diferență prin estonianul Kait.

FC U Craiova 1948 ocupă locul 11, cu 33 de puncte, iar Rapid e pe 9, u 37 de puncte.

FC U Craiova: R. Popa (Mogoşanu ’63) – Negru, Kovacici, Diallo (Paramatti ’64), Huyghebaert – Baeten, Albu – Sidibe (Ondaan ’90+5), Bauza (Pop ’79), Van Durmen – C. Bălan (Compagno ’73). Antrenor Nocolo Napoli;

Rapid: H. Moldovan – Acuna, Săpunaru, Grigore, Goge – Sefer, Kait (Marzouk ’84), Albu, Carnat (Alex Ioniţă ’46) – Ilie, Vojtus. Antrenor Mihai Iosif.