FCSB a acces în grupele Conference League! Radunovic a marcat golul calificării, în prelungirile returului cu Viking

Publicat: 25 aug. 2022, 22:05, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

FCSB a învins-o, în deplasare, cu 3-1, pe Viking într-un meci disputat joi seară în returul play-off-ului Conference League. În prima manșă, gruparea norvegiană s-a impus cu 2-1, astfel că FCSB va evolua în grupele Conference League.

Vicecampioana României a deschis scorul în minutul 3. Malcom Edjouma a marcat cu o lovitură de cap, din centrarea lui Florinel Coman.

În minutul 25, Târnovanu l-a faultat în careu pe Karlsbakk, iar centralul partidei a dictat penalty pentru Viking. Tripic a marcat de la punctul cu var, restabilind egalitatea.

FCSB a trecut în avantaj și a egalat scorul la general, în minutul 53: Andrei Cordea a șutat din afara careului, mingea a trecut printre picioarele lui Gunnarson și a intrat în poartă.

În minutul 90+3, Coman a fost faultat în careu, iar arbitrul central a dictat penalty. Radunovic a înscris de la punctul cu var, iar FCSB s-a calificat în grupele Conference League.

Viking: Gunnarsson – Bjorshol, Brekolo, Vevatne – Kabron, Lokberg (Sandberg 46’), Solbakken, Fridjonsson, Pattynama (Torsteinbo 46’) – Karlsbakk (Traore 70’), Tripic. ANTRENOR: Morten Jensen

FCSB: Târnovanu – Pantea (Boboc 46’), Dawa, Tamm, Radunovic – Edjouma (Dulca 59’) – Cordea, Miculescu, Oct. Popescu, Fl. Coman – B. Rusu (Oaidă 46’). ANTRENOR: Nicolae Dică

Arbitru: Tamás Bognár – Buzas Balazs, Peter Kobor – Berke Balazs (toţi din Ungaria)

Cartonaşe galbene: Pattynama 31, Tripic 45+2, Vevatne 86, Bjorshol 90+4 / Edjouma 16, Oct. Popescu 24, Fl. Coman 28, Tamm 45+1