FCSB – CFR Cluj 1-0. Roș-albaștrii visează la titlu (Video)

Publicat: 14 mai 2023, 23:07, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

FCSB a învins-o duminică, pe teren propriu, pe CFR Cluj, scor 1-0, într-un meci din etapa a opta a play-off-ului Superligii. FCSB s-a apropiat la un punct de lider, Farul. La meci au asistat 42.439 de spectatori.

Gazdele au început tare partida cu gruparea ardeleană, iar în minutul 9 Cordea a șutat pe lângă poarta adversă. În minutul 37, Kolinger a încercat să îl deposedeze pe Florinel Coman, dar l-a accidentat pe Braun. Coman a fost aproape de gol, în minutul 40. Portarul Scuffet a respins mingea trimisă cu capul de jucătorul gazdelor. Coman și-a luat revanșa în minutul 49, când a deschis scorul. Acesta a fructificat o pasă a lui Olaru. CFR Cluj a fost aproape să egaleze în minutul 69, când Cvek a nimerit transversala, cu un șut din afara careului.

FCSB: Târnovanu – Sorescu, Dawa, Tamm, Radunovic – Ov. Popescu, Ad. Şut (I. Cristea 85), Olaru – Cordea (Octavian Popescu 46), Miculescu (Compagno 62), Fl. Coman (Pantea 70). ANTRENOR: Elias Charalambous

CFR Cluj: Scuffet – Braun (Peteleu 42), Kolinger, A. Burcă, Camora – Boateng, Muhar (Bîrligea 61), Cvek – Fică (Maglica 87), Yeboah (Janga 61), E. Krasniqi (Petrila 43). ANTRENOR: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: Fl. Coman 50, Tamm 71, Pantea 90+1 / Yeboah 45+2, Janga 71, Cvek 90+3

Arbitri: Sebastian Colţescu – Daniel Mitruţi, George Florin Neacşu – Adrian Viorel Cojocaru

Arbitri VAR: Cătălin Popa – Vladimir Urzică

Observator: Eduard Dumitrescu

În urma acestui rezultat, FCSB a acumulat46 de puncte, la un singur punct de liderul Farul. Etapa următoare FCSB va evolua cu echipa constănțeană, în deplasare. CFR Cluj ocupă locul 3, cu 39 de puncte.