FCSB – CSKA 1948 Sofia 3-2. Calificare cu emoții. Cine e următoarea adversară din Conference League

Publicat: 03 aug. 2023, 23:45, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
FCSB - CSKA 1948 Sofia 3-2. Calificare cu emoții. Cine e următoarea adversară din Conference League

FCSB s-a calificat în turul al treilea preliminar al Conference League, după ce a învins echipa bulgară CSKA 1948 Sofia cu scorul de 3-2, joi seara, pe Stadionul ”Arcul de Triumf” din Bucureşti, în manşa secundă a turului al doilea preliminar. În tur, scorul a fost 1-0 pentru roș-albaștrii.

FCSB a deschis scorul în minutul 27. Compagno i-a pasat lui Coman, care i-a așezat mingea lui Djokovic, iar fostul jucător al CFR-ului a îndeplinit o formalitate, deschizând scorul. În minutul 49, Pedrinho a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap. Bulgarii au trecut la conducere, în urma unei lovituri de cap a lui Daskalov, în minutul 68.

Djokovic a dus scorul la 2-2, în urma unui contraatac al FCSB-ului, în minutul 82. În primul minut al prelungirilor, Octavian Popescu a înscris golul victoriei. În turul al treilea, FCSB va evolua cu echipa daneză Nordsjælland.

FCSB: Târnovanu – Creţu, Dawa, Haruţ (Chiricheş 46), Radunovic – Şut, Djokovic, Olaru (Edjouma 88) – Miculescu (Cordea 37), Compagno (Al. Băluţă 59), Fl. Coman (Octavian Popescu 46). ANTRENOR: Elias Charalambous

CSKA 1948 Sofia: Naumov – Gurishta, Petrov, Helinton, Rapnouil – Daskalov, Umarboev (Thalis 46) – Rusev (Karagaren 65), Stoichkov (Vuţov 52), Pedrinho (Kirilov 79) – Kjartansson. ANTRENOR: Atanas Ribarski

Cartonaşe galbene: Haruţ 35, Dawa 45+4, Djokovic 57, Olaru 58, Târnovanu 85 / Daskalov 15, Gurishta 25, Viyachki 90+4

Arbitri: Juxhin Xhaja – Nertil Bregasi, Arber Pema – Emanuela Rusta (toţi din Albania)