FCSB – Dinamo 6-0, în etapa a 8-a a Ligii I. Rezultat istoric în derby (Video)

Publicat: 12 sept. 2021, 23:16, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
FCSB - Dinamo 6-0, în etapa a 8-a a Ligii I. Rezultat istoric în derby (Video)

FCSB a învins-o, duminică seară, pe Arena Naţională, cu scorul de 6-0, pe Dinamo, într-un meci din etapa a opta a Ligii 1. Dinamo a ajuns la a cincea înfrângere consecutivă.

Gazdele au solicitat penalty în minutul 6, când Cordea a căzut în careu. FCSB a deschis scorul în minutul 26, prin Claudiu Keșeru. Atacantul revenit la roș-albaștrii a executat perfect o lovitură liberă.

Din minutul 37, Dinamo a evoluat în inferioritate numerică. Steliano Filip fost eliminat după un fault comis asupra lui Vali Gheorghe. Octavian Popescu a dus scorul la 2-0.

În minutul 45+3, Paulo Vinicius a înscris cu o lovitură de cap, ducând scorul la 3-0. Înainte de pauză, Olaru a fost faultat în careu de Eșanu, FCSB a primit penalty, iar Cordea a transformat. FCSB a atacat și în repriza secundă. În minutul 55, Valentin Gheorghe a marcat cu un șut din unghi, iar scorul a devenit 5-0

Dinamo a reușit să marcheze în minutul 69, dar a făcut-o în propria poartă! Grigore a deviat nefericit în propria poartă. Meciul s-a încheiat cu scorul de 6-0 pentru FCSB, rezultat istoric între cdele două echipe.

Jucătorii pregătiți de Edi Iordănescu au urcat pe locul 5, cu 12 puncte, iar Dinamo ocupă locul 14, cu doar 6 puncte.

FCSB: A. Vlad – V. Creţu (Haruţ ’65), Vinicius, Miron, Radunovic – Olaru, I. Cristea (Ov. Popescu ’65), Oct. Popescu – Cordea (Stoica ’68), Keşeru, V. Gheorghe. Antrenor: Edward Iordănescu

Dinamo: Eşanu – A. Radu, Giafer, R. Grigore, Amzar – Itu, Răuţă, St. Filip – C. Matei (Ivanovski ’46), Torje, Sorescu. Antrenor: Dario Bonetti