FCSB, eliminată din Conference League de Nordsjaelland

Publicat: 17 aug. 2023, 23:05, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

FCSB a fost eliminată din Conference League, după ce a fost învinsă joi seara, în deplasare, scor 0-2, de formaţia daneză Nordsjaelland, în manşa a doua a turului al treilea preliminar al competiției.

În tur, rezultatul a fost 0-0. Danezii au controlat jocul în cea mai mare parte a timpului. Gazdele și-au creat prima ocazie de gol în minutul 11, când Pantea a respins din faţa porţii.

Înainte de pauză, Pantea l-a faultat pe Diomande în propriul careu, iar  gazdele au primit penalty. Ingvartsen a transformat lovitura de pedeapsă, deschizând scorul.

FC Nordsjaelland a controlat și repriza secundă. În minutul 62, Chiricheş l-a faultat pe Diomande și a primit al doilea cartonaş galben. Astfel, FCSB a evoluat restul meciului în inferioritate numerică. Ingvartsen a stabilit scorul final în minutul 85, cu un șut de la 18 metri.

FC Nordsjaelland va evolua în play-off-ul Conference League cu echipa azeră Sabah sau cu Partizan Belgrad, din Serbia. Sabah s-a impus cu 2-0 în prima manşă.

Nordsjaelland: A. Hansen – Villadsen, K.Hansen (Srertdemir 86), Hey, Frese – Svensson, Tverskov (Marxen 89), Diomande – Nuamah (Nygren 46), Ingvartsen (M. Hansen 86), Antman (Osman 71). ANTRENOR: Johannes Hoff Thorup

FCSB: Târnovanu –  Pantea, Dawa, Chiricheş, Radunovic –  Djokovic (Haruţ 87), Şut (Lixandru 87), Ov. Popescu (Miculescu 46) – Olaru – Oct. Popescu (Compagno 46),  Fl. Coman (Cordea 79). ANTRENOR: Elias Charalambous

Cartonaşe galbene: Nuamah 45+1, Diomande 45+1, Ingvartsen 81 / Chiricheş 45+2, Djokovic 79

Arbitru: Genc Nuza – Fatlum Berisha, Arbnor Bullatovci – Dardan Caka (toţi din Kosovo)