FCSB – Farul 2-1. Roș-albaștrii s-au apropiat la două puncte de constănțeni (Video)

Publicat: 17 apr. 2023, 22:38, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
FCSB - Farul 2-1. Roș-albaștrii s-au apropiat la două puncte de constănțeni (Video)

FCSB a învins luni seara, pe teren propriu, liderul Superligii Farul Constanţa, scor 2-1, în ultimul meci al etapei a patra din play-off.

Prima ocazie mare de gol s-a consumat în minutul 14, când portarul oaspeților, Aioani, a respins mingea trimisă de la distanță de Șut. Gazdele au primit penalty în minutul 33, după consultarea VAR. Octavian Popescu a fost faultat în careu de Kiki. Andrea Campagno a transformat lovitura de pedeapsă dictată de arbitrul central Istvan Kovacs, deschizând scorul.

Farul a replicat cu cinci minute înainte de pauză. Alibec a șutat tare, de la distanță, însă Târnovanu a respins în lateral.

FCSB a dus scorul la 2-0, în minutul 47. Radunovic i-a centrat ezcelent lui Coman, iar acesta a marcat cu un șut din interiorul careului.

Farul a redus din diferență în minutul 51. Mazilu a șutat în blocajul lui Tamm, mingea a ajuns la Enes Sali,iar acesta l-a învins pe portarul roș-albaștrilor.

Coman a fost aproape de dublă, în minutul 60, când mingea șutată de căpitanul gazdelor a fost deviată și a trecut peste poartă. Farul a avut șansa egalării în minutul 77. Casap a trimis peste poartă dintr-o poziție ideală.

În urma acestei victorii, FCSB ocupă locul 3, cu 37 de puncte, iar Farul rămâne pe primul loc în clasament, cu 39 de puncte. Roș-albaștrii s-au apropiat de constănțeni, la două puncte. Pe locul secund se află CFR Cluj, cu 38 de puncte.

FCSB: Târnovanu – Sorescu (Pantea 88), Dawa, Tamm, Radunovic – Olaru, Ad. Şut, Edjouma (Ov. Popescu 67) – Oct. Popescu (Cordea 66), Compagno (Omrani 67), Fl. Coman (Miculescu 81). ANTRENOR: Elias Charalambous

FARUL: Aioani – Kiki, K. Boli (M. Popescu 52), Larie, Borza (Marins 58) – Artean, Nedelcu (Băluţă 46), Grameni (Casap 46) – Alibec, L. Munteanu (Sali 46), Mazilu. ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: Sorescu 17, Cordea 90+3 / Nedelcu 9, K. Boli 29

Arbitri: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Ovidiu Artene – Ionuţ Coza

Arbitri VAR: Cătălin Popa – Marius Badea

Observator: Eduard Dumitrescu