FCSB – FC Argeș 3-2, în Superligă. Cordea a înscris golul victoriei în minutul 87 (Video)

Publicat: 03 oct. 2022, 08:40, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
FCSB - FC Argeș 3-2, în Superligă. Cordea a înscris golul victoriei în minutul 87 (Video)

FCSB a învins-o, duminică seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-2, pe FC Argeş, în etapa a 12-a a Superligii.

Pentru vicecampioana României, victorie de duminică seară este abia a doua în acest sezon al Superligii. Oaspeții au deschis scorul prin Andreias Calcan (5), cu un şut sub transversală. Gazdele au egalat șase minute mai târziu, prin Andrea Compagno. Algerianul Billel Omrani a nimerit bară, în minutul 22, în meciul său de debut la FCSB.

Vicecampioana a preluat conducerea în minutul 64. Compagno a transformat un penalty acordat în urma unui fault a lui Calcan asupra lui Valentin Creţu.

FC Argeș a restabilit egalitatea prin camerunezul Arnold Garita, în minutul 79. Cu trei minute înaintea timpului regulamentar de joc, Andrei Cordea a înscris golul victoriei, fructificând centrarea lui Alexandru Pantea.

Mijlocaşul nord-macedonean Boban Nikolov a fost introdus pe teren în minutul 90+3, debutând astfel la FCSB.

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Haruţ, Tamm, S. Şerban (Pantea ’46) – Cordea (Nikolov ’90), Edjouma, Olaru (Oct. Popescu ’86) – Omrani (Oaidă ’46), Compagno, Fl. Coman (Miculescu ’74). Antrenor: Nicolae Dică
FC Argeş: Straton – Tofan, Dobrosavlevici, Cestor, Vianna – Njike (Donisa ’76), Alceus (Meza Colli ’60) – Jakolis (Şerban ’76), Işfan, Calcan (Bertrand ’65) – Garita. Antrenor: Andrei Prepeliţă

Cartonaşe galbene: Creţu ’39, Coman ’74, Oaidă ‘90+2 / Alceus ’33, Dobrosavlevici ’61, Calcan ‘62Şerban ‘90+5
Arbitri: George Găman – Adrian Popescu, Bucsi Imre-Laszlo – Viorel Flueran
Camera VAR: Sebastian Colţescu, Marius Marchidanu
Obervator: Andrei Ioniţă.