FCSB – FC Nordsjaelland 0-0. FCSB, fără șut pe poartă

Publicat: 10 aug. 2023, 23:48, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
FCSB - FC Nordsjaelland 0-0. FCSB, fără șut pe poartă

FCSB a terminat la egalitate, 0-0, cu echipa daneză FC Nordsjaelland, joi seara, pe Stadionul Steaua din Capitală, în prima manşă a turului al treilea preliminar din Conference League.

Prima ocazie de gol a partidei a avut loc în minutul 2, când Compagno a trimis primul un şut spre poarta adverse. Oaspeții au replicat în minutul 5, cand Târnovanu a intervenit la lovitura de cap a lui Frese. Echipa daneză a evoluat în inferioritate numerică din minutul 60. Adamo Nagalo a primit al doilea cartonaş galben și implicit pec el roșu după un fault asupra lui Octavian Popescu. FC Nordsjaelland a fost aproape de deschiderea scorului în minutul 90+3, când Nygren a trimis în bară din lovitură liberă.

FCSB nu a trimis niciun pe spaţiul porţii. Dacă va trece de vicecampioana Danemarcii, FCSB va evolua în play-off-ul Conference League cu învingătoarea din „dubla” Sabah Baku (Azerbaidjan)/Partizan Belgrad (Serbia).

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Chiricheş, Radunovic – Ov. Popescu, Djokovic (Edjouma 74), Olaru – Cordea (Octavian Popescu 46), Compagno (Valentin Gheorghe 61), Fl. Coman. ANTRENOR: Elias Charalambous

Nordsjaelland: A. Hansen – Villadsen, Nagalo, Jensen-Abbew (Marxen 82), Frese – Diomande, Tverskov, Bocha (D. Svensson 49) – Nuamah (Coulibaly 82), Ingvartsen (Nygren 56), Osman (Antman 56). ANTRENOR: Johannes Hoff Thorup

Cartonaşe galbene: Fl. Coman 73, Edjouma 89m Chiricheş 90+1 / Nagalo 32

Cartonaş roşu: Adamo Nagalo (Nordsjaelland) min. 59

Arbitri: Milos Boskovic – Marjan Paunovic, Vladislav Radenovic – Radoje Pajovic (toţi din Muntenegru)