FCSB – Rapid 3-1 | Vicecampioana a câștigat derby-ul etapei a 20-a a Ligii 1 (Video)

Publicat: 16 dec. 2021, 01:26, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

FCSB a învins-o pe Rapid, cu scorul de 3-1, miercuri seara, pe Arena Naţională, în etapa a 20-a a Ligii I.

Partida FCSB – Rapid a fost întreruptă în minutul 3 aproximativ 5 minute din cauza torțelor aruncate de cele două galerii în teren. Cu două ore înaintea meciului, Jandarmeria a descoperit în incinta stadionului un pistol airsoft.

Vicecampioana en-titre a deschis scorul în minutul 14, când portarul Horaţiu Moldovan a respins şutul lui Darius Olaru, iar Florin Tăna a trimis mingea în plasă. Rapid a restabilit egalitatea în prelungirile primei reprize, prin Cristian Săpunaru. Acesta a transformat un penalty obținut tot de el.

FCSB a dus scorul la 2-1 în minutul 90+3, din penalty, prin acelaşi Tănase, după ce Săpunaru l-a agăţat în careu pe Ianis Stoica. Stoica a închis tabela la ultima fază a meciului, la capătul unui contraatac, după ce Claudiu Keşeru trimisese mingea în transversală.

Au evoluat următoarele echipe:

FCSB: Vlad – Creţu, Vinicius, Cristea, Radunovici – Olaru (Oaidă ’72), Şut (Keşeru ’83), Fl. Tănase – Cordea (V. Gheorghe ’46), Budescu (I. Stoica ’46), Octavian Popescu (Fl. Coman ’65). Antrenor Toni Petrea;

Rapid: H. Moldovan – Belu-Iordache, Săpunaru, Dandea, Junior Morais – Crepulja, Albu – Sefer (Despa ’90+4), R. Ilie (Pănoiu ’66), Stahl (Goge ’72) – Marzouk (Bălan ’66). Antrenor Mihai Iosif.