FCU Craiova a învins Rapid, 1-0, în derby-ul etapei a 10-a din Liga 1

Publicat: 11 sept. 2022, 00:03, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

FCU Craiova 1948 a învins cu scorul de 1-0 (0-0) formaţia FC Rapid, sâmbătă seara, pe Stadionul Municipal din Târgu Jiu în cadrul etapei a 10-a a Superligii.

Sekou Sidibe este cel care a stability scorul final prin golul înscris în minutul 56, după o pasă a lui Gabriel Iancu. Golul a fost anulat de arbitrul Marian Barbu pe motiv de ofsaid, însă decizia a fost întoarsă în urma consultării VAR.

Rapid a evoluat în 10 din minutul 31, după ce Alexandru Ioniţă II a fost eliminat. Acesta a primit iniţiat cartonaşul galben pentru o intrare cu talpa din spate asupra lui Vlad Achim, dar în urma intervenţiei VAR a fost eliminat.

Echipa din Giulești a fost condusă de pe bancă de secundul Ciprian Niţă, după ce Adrian Mutu a fost supus, sâmbătă, unei intervenţii chirugicale la Spitalul de Urgenţă Floreasca din Capitală, în urma unei crize de apendicită.

Rapid rămâne pe prima poziţie a clasamentului, cu 21 de puncte, până la încheierea celorlalte partide din etapa a 10-a, în timp ce FCU Craiova 1948 urcă de pe locul 11 pe 6 în urma victoriei de sâmbătă.

FCU Craiova 1948 – FC Rapid 1-0 (0-0), Stadion Municipal – Târgu Jiu

Au marcat: Sekou Sidibe (56).

Arbitru: Marian Barbu (Făgăraş); arbitri asistenţi: Andrei Constantinescu (Bucureşti), Stelian Slabu (Braşov); al patrulea oficial: Cătălin Popa (Piteşti)

Arbitru video: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitru asistent video: Adrian Vornicu (Iaşi)

Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti) – CCA, Marcel Vasile (Bucureşti) – LPF

Cartonaş roşu: Alexandru Ioniţă II (31).