Formula 1 | Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Arabiei Saudite

Publicat: 27 mart. 2022, 22:40, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a câştigat Marele Premiu al Arabiei Saudite, a doua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, care a avut loc duminică la Jeddah.

Pe locul secund s-a clasat monegascul Charles Leclerc, iar spaniolul Carlos Sainz Jr a completat podiumul, ambii piloți fiind de la Ferrari.

Max Verstappen, campionul mondial en titre, a fost cronometrat în 1 h 24 min 19 sec 293/1000. Olandezul a fost mai rapid cu 549/1000 decât Charles Leclerc, care se impusese în MP al Bahrainului, primul din acest sezon. Carlos Sainz Jr a încheiat la 8 sec 097/1000 de învingător.

Mexicanul Sergio Perez (Red Bull), plecat din pole position pentru prima oară în cariera sa, a ocupat locul 4, la 10 sec 800/1000 de Verstappen.

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), vicecampionul din sezonul trecut, de şapte ori campion mondial, s-a clasat pe locul 10.
Spaniolul Fernando Alonso (Alpine), dublu campion mondial, a abandonat din cauza unei probleme la motor, cu 14 tururi înainte de final.

Etapa următoare, Marele Premiu al Australiei, va avea loc la 10 aprilie, la Melbourne.