Fotbal: PSG, campioană a Franţei pentru a zecea oară în istoria sa

Publicat: 24 apr. 2022, 19:30, de Otilia Caloian, în SPORT , ? cititori

Echipa de fotbal Paris Saint-Germain a devenit campioană a Franţei pentru a zecea oară în istoria sa, după ce a remizat sâmbătă pe teren propriu cu Lens, scor 1-1, într-un meci din etapa a 34-a, informează AFP.

PSG a deschis scorul prin vedeta Lionel Messi în minutul 68. Corentin Jean a egalat în minutul 88. Lens a jucat în inferioritate numerică după eliminarea lui Kevin Danso în minutul 57.

PSG a egalat recordul de titluri câştigate în Ligue 1 de Saint-Etienne. Campioana din sezonul trecut din Ligue 1 a fost Lille.

La finalul întâlnirii de pe Parc des Princes, jucătorii lui PSG nu au mers să-i salute pe ultraşi. Circa o sută dintre aceştia au părăsit tribuna în cursul meciului pentru a sărbători în faţa stadionului, cu petarde şi fumigene.

Rezultatele de sâmbătă au fost:

Olympique Lyon – Montpellier 5-2

Au marcat: Dembele (26), Mendes (43), Aouar (63, 90+2), Toko Ekambi (68), respectiv Wahi (45+2), Savanier (45+4 – penalty)

Saint-Etienne – AS Monaco 1-4

Au marcat: Khazri (42 – penalty), respectiv Ben Yedder (23), Volland (25), Kolodziejczak (61 – penalty), Boadu (77)

PSG – Lens 1-1

Au marcat: Messi (68), respectiv Jean (88)

Cartonaş roşu: Danso (Lens, 57)

Otilia Caloian și-a început cariera jurnalistică la începutul anilor 2.000. A absolvit Facultatea de Jurnalism și Facultatea de Finanțe-Bănci. Este specializată în jurnalismul economic și de ... vezi toate articolele