Georgescu s-a dezlănţuit la primul termen în dosarul de propagandă legionară. „Adevărul nu poate fi schimbat. Întoarceți-vă la Dumnezeu”
Dosarul în care fostul candidat la alegerile prezidențiale, Călin Georgescu, este acuzat de propagandă legionară a intrat în etapa judecării pe fond. Marți, acesta s-a prezentat la Judecătoria Sectorului 1 din Capitală, unde a avut loc primul termen al procesului în care este trimis în judecată pentru faptele reținute de procurori.
Declarații la ieșirea din sala de judecată
După încheierea ședinței de judecată, Călin Georgescu a făcut scurte declarații în fața presei, fără a oferi detalii legate de acuzațiile din dosar sau de strategia sa juridică. Acesta a subliniat că „adevărul nu poate fi schimbat”, invocând în același timp și un citat atribuit istoricului Nicolae Iorga.
„Faptele sunt lucruri încăpățânate și, indiferent de dorințele unora, ele nu pot schimba adevărul consemnat. Nicolae Iorga spunea că există două categorii de oameni: unii care închid totul în conștiința lor și alții care nu au conștiință. Justiția ține de conștiință. Este arhitectura binelui și, dacă este sleită moral, întregul eșafodaj social este condamnat la prăbușire”, a afirmat acesta la ieșirea din instanță.
În finalul declarației, Georgescu a transmis și un mesaj cu tentă religioasă, îndemnând la „întoarcerea la Dumnezeu”.
Procesul a intrat în faza de judecată pe fond
Termenul desfășurat la Judecătoria Sectorului 1 marchează începutul analizei pe fond a cauzei, etapă în care instanța urmează să administreze probele și să audieze eventuali martori sau experți. Dosarul este primul în care fostul candidat este trimis în judecată pentru presupuse fapte de propagandă legionară, acuzații care au generat un interes public ridicat încă din momentul trimiterii în judecată.
În perioada următoare, instanța va stabili calendarul procesual și pașii procedurali necesari pentru soluționarea cauzei.
Obligațiile impuse prin control judiciar rămân în vigoare
Pe durata procesului, Călin Georgescu trebuie să respecte în continuare măsurile dispuse de instanță în cadrul controlului judiciar. Printre acestea se numără obligația de a se prezenta periodic la secția de poliție din Buftea pentru semnarea documentelor prevăzute de procedură.
Potrivit programului stabilit, chiar în ziua desfășurării termenului de judecată, acesta trebuia să se prezinte la secția de poliție pentru a-și îndeplini această obligație, în conformitate cu restricțiile impuse pe durata cercetării și judecării cauzei.
Acuzațiile formulate de procurori
Călin Georgescu este trimis în judecată pentru infracțiunea de promovare în public a cultului persoanelor vinovate de crime de război și de promovare a ideilor, concepțiilor sau doctrinelor fasciste, legionare, rasiste ori xenofobe, în formă continuată.
Potrivit rechizitoriului, faptele reținute ar fi fost comise în perioada iunie 2020 – mai 2025, printr-o serie de discursuri, declarații publice și apariții mediatice.
Procurorii susțin că, în mod repetat, inculpatul ar fi promovat elemente specifice ideologiei legionare, inclusiv:
- glorificarea mareșalului Ion Antonescu, condamnat definitiv pentru crime de război;
- promovarea ideii unui lider carismatic, autoritar și predestinat;
- discursuri de tip ultranaționalist, cu fundament mistic creștin;
- utilizarea simbolisticii și a gesturilor legionare, inclusiv salutul legionar, în cadrul unui protest desfășurat în Piața Universității, în octombrie 2021.