Guvernul deschide porțile creșelor PNRR: peste 300 de posturi deblocate în plină criză demografică

Publicat: 06 dec. 2025, 17:49, de Corina Oprea, în POLITICĂ , ? cititori
Guvernul deschide porțile creșelor PNRR: peste 300 de posturi deblocate în plină criză demografică

Cu natalitatea la un minim istoric și presiunea tot mai mare asupra sistemului de educație timpurie, Guvernul a aprobat deblocarea a 303 posturi necesare noilor creșe construite prin PNRR și alte programe naționale. Ministrul Educației, Daniel David, spune că decizia marchează începutul unei „faze de stabilizare și dezvoltare” după perioada tensionată fiscal-bugetar.

Peste 300 de posturi noi pentru creșe, aprobate de Executiv

Ministrul Educației a anunțat sâmbătă că în ședința de Guvern de vineri a fost adoptat memorandumul care permite scoaterea la concurs a 303 posturi vacante în creșele recent construite prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) și prin Programul Național de Construcții de Interes Public sau Social.

Decizia vine într-un moment în care România se confruntă cu un declin demografic accentuat, iar accesul la servicii de educație timpurie este considerat esențial pentru sprijinirea familiilor și pentru creșterea participării copiilor mici în sistemul educațional.

„Educația timpurie este esențială” – viziunea ministrului Daniel David

Ministrul Educației a reiterat importanța strategică a segmentului 0–3 ani în formarea viitoarelor generații, subliniind rolul pe care îl au cadrele specializate în acest proces.

„Educaţia timpurie este o componentă esenţială a educaţiei, locul în care se formează premisele (prerechizitele) pentru cele opt competenţe-cheie, care vor fi formate, dezvoltate şi orientate spre specializare la celelalte niveluri educaţionale.”, a explicat ministrul.

El a punctat că investițiile în creșe — prin PNRR și alte programe — trebuie dublate de investiții în resursa umană:

„Vectorul principal este formarea şi dezvoltarea resursei umane.”

Educația, după „furtuna fiscal-bugetară”

Daniel David a afirmat că aprobarea acestor posturi arată că Guvernul își menține angajamentele față de educație, chiar și într-un context economic complicat.

Ministrul Educației a spus că, deși România se află încă în condiții de criză fiscal-bugetară, deblocarea acestor posturi îl bucură, deoarece se adaugă unui demers similar din luna august, când fuseseră aprobate încă 422 de posturi. El a subliniat că acest lucru confirmă viziunea sa potrivit căreia, odată depășită „furtuna fiscal-bugetară”, educația ar trebui să intre într-o fază de stabilizare și dezvoltare.

„Faptul că, încă în condiţii de criză fiscal-bugetară, Guvernul României a deblocat aceste posturi, este un lucru care mă bucură şi care se adaugă altui demers similar din luna august – când s-au mai aprobat 422 de posturi -, confirmând viziunea mea că, odată trecută prin furtuna fiscal-bugetară, educaţia trebuie să intre în faza de stabilizare şi dezvoltare.”, susține Daniel David.

Oficialul consideră astfel că sistemul educational are șansa de a se așeza pe o direcție predictibilă, în care pot fi consolidate atât infrastructura, cât și resursa umană.