Halep și Ruse, învinse în proba de dublu la Melbourne Summer Set 2

Publicat: 04 ian. 2022, 12:22, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Halep și Ruse, la Indian Wells

Perechea română de tenis Simona Halep/Gabriela Ruse a fost învinsă de cuplul Bernarda Pera (SUA)/Katerina Siniakova (Cehia), cu 6-2, 7-6 (2), marţi, în prima rundă a probei de dublu din cadrul turneului Melbourne Summer Set 2 (WTA 250), dotat cu premii totale de 239.477 de dolari americani.

Meciul a durat o oră şi 17 minute de. Pera şi Sinaikova au condus cu 2-0, Halep și Ruse au egalat, dar favoritele nr. 2 au luat patru game-uri la rând şi şi-au adjudecat primul set cu 6-2.

În actul secund, româncele au evoluat mai bine și au condus cu 3-1 la un moment dat. Halep şi Ruse au ratat o minge de set la 5-4, au salvat apoi una de meci la 5-6, trimiţând setul în tiebreak. Halep şi Ruse au avut 3-1 şi 5-3, dar au pierdut ultimele patru puncte, setul şi meciul.

Halep şi Ruse au fost recompensate pentru participare cu 1.750 de dolari şi un punct WTA la dublu. Halep şi Ruse vor fi adversare în optimile de finală, dacă Simona va trece de australianca Destanee Aiava.