Horia Tecău și Jean Rojer s-au calificat în sferturile de finală la US Open

Publicat: 06 sept. 2020, 10:16, de Aurel Drăgan, în SPORT , ? cititori

Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer s-a calificat în sferturile de finală ale probei masculine de dublu din cadrul turneului de tenis US Open, din New York, după ce s-a impus cu 4-6, 6-3, 6-4 în faţa columbienilor Juan-Sebastian Cabal/Robert Farah.

Tecău şi Rojer i-au învins pe principalii favoriţi în exact două ore de joc. Sud-americanii au dominat primul set, Tecău şi partenerul său l-au controlat pe al doilea, iar în decisiv perechea româno-olandeză a reuşit un break decisiv la 4-4, încheind setul cu 6-4.

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer au avut cinci aşi şi trei duble greşeli, iar adversarii au reuşit trei aşi şi trei duble greşeli. Învingătorii au totalizat mai multe mingi direct câştigătoare, 41-32, având şi mai puţine erori neforţate, 17-24.

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer şi-au asigurat un cec de 91.000 de dolari şi 180 de puncte ATP la dublu. Următorii adversari vor fi câştigătorii meciului Rohan Bopanna (India)/Denis Shapovalov (Canada) – Kevin Krawietz/Andreas Mies (Germania/N.6).