Încă 5.459 cazuri noi de coronavirus în ultimele 24 de ore

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.459 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Până astăzi, 23 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 604.251 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 516.423 de pacienți au fost declarați vindecați.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11855872,41
2.Arad136091172,23
3.Argeș17825912,77
4.Bacău15719851,83
5.Bihor170771172,66
6.Bistrița-Năsăud7063692,09
7.Botoșani78051181,72
8.Brașov241181414,18
9.Brăila7733863,25
10.Buzău7978571,66
11.Caraș-Severin6033561,97
12.Călărași5993612,37
13.Cluj281302364,21
14.Constanța248152154,51
15.Covasna4868131,09
16.Dâmbovița14106862,15
17.Dolj145661071,67
18.Galați148391492,72
19.Giurgiu5924432,4
20.Gorj4926140,71
21.Harghita5224450,56
22.Hunedoara11073362,00
23.Ialomița6431783,12
24.Iași258572121,48
25.Ilfov223903266,32
26.Maramureș10137801,73
27.Mehedinți4792391,63
28.Mureș14545792,00
29.Neamț10636461,16
30.Olt9009630,93
31.Prahova231571422,2
32.Satu Mare6739281,44
33.Sălaj6048181,18
34.Sibiu16470542,37
35.Suceava150861031,41
36.Teleorman72221512,44
37.Timiș244462994,00
38.Tulcea5079432,59
39.Vaslui9775972,00
40.Vâlcea9470681,98
41.Vrancea6871641,05
42.Mun. București943809675,3
43.Cazuri noi nealocate pe județe4432*473 
 TOTAL604.2515.459 

Până astăzi, 14.766 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 22.12.2020 (10:00) – 23.12.2020 (10:00) au fost raportate 130 de decese (81 bărbați și 49 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău,  Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova,  Satu Mare, Sibiu, Suceava,  Timiș,  Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă  30-39 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 27 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 37 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 47 decese la categoria de peste 80 de ani.

122 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 5 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.754. Dintre acestea, 1.251 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.656.714  teste. Dintre acestea, 25.840 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 17.825 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.015 la cerere.

Pe teritoriul României, 38.819 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.248 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 62.126 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 161 de persoane.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...

Cele mai citite articole

Hamburger cu carne de plastic la McDonald’s în București EXCLUSIV

Hamburger cu carne de plastic la McDonald’s, da ați citit bine. Ieri am avut parte de cea  mai urâtă experință pe care o puteam...

Un autocar cu 44 de pasageri a luat foc pe A1,...

Un autocar în care se aflau 44 de pasageri a luat foc marți dimineață, pe autostrada A1, între Sebeș și Sibiu. Călătorii au reușit...