Irina Begu se luptă cu Simona Halep în turul doi la Roland Garros

Publicat: 27 sept. 2020, 20:35, de Aurel Drăgan, în SPORT , ? cititori

Irina Begu, locul 72 WTA, a învins-o pe elveţianca Jil Teichmann, locul 54 WTA, scor 6-4, 4-6, 6-3, şi s-a calificat în turul doi la Roland Garros, unde o va întâlni pe Simona Halep. Begu s-a impus după un meci maraton de două ore şi 30 de minute de joc.

În primul set, românca s-a desprins la 4-1, după ce a pierdut primul ghem, dar a fost egalată. La 4-4, Begu a făcut un nou break, iar apoi a încheiat setul cu 6-4. Teichmann a început mai bine actul secund şi a avut 3-0, a fost egalată, 3-3, dar a reuşit să se desprindă din nou, la 5-3, încheind cu 6-4. În decisiv, elveţianca a condus cu 1-0, 2-1 şi 3-2, dar Begu a câştigat ultimele patru ghemuri ale întâlnirii (6-3).

La mingile direct câştigătoare, Begu a avut superioritate, 32-21, iar Teichmann a făcut mai multe erori neforţate, 44-38. Teichmann se impusese cu 6-3, 6-1 în singurul său duel cu Begu, anul trecut, în primul tur la Bol (Croaţia) – WTA 125K.

Halep, care a dispus duminică de spaniola Sara Sorribes Tormo cu 6-4, 6-0, a câştigat toate cele şapte meciuri directe cu Begu. Principala favorită de la Roland Garros a învins-o ultima dată pe Begu în august, în semifinale la Praga, cu 7-6 (2), 6-3, cucerind apoi titlul.

Tot duminică, Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, s-a calificat în turul doi la Roland Garros, după ce a trecut de jucătoarea spaniolă Sara Sorribes Tormo, locul 70 WTA, scor 6-4, 6-0, după o oră şi 22 de minute.