Irina Begu, victorie mare Arina Sabalenka, la Miami Open! Cine e următoarea adversară a româncei

Publicat: 25 mart. 2022, 08:56, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Irina-Camelia Begu (locul 70 WTA) a învins-o, vineri, pe belarusa Arina Sabalenka (locul 5 WTA şi cap de serie numărul 1), cu scorul de 6-4, 6-4, calificându-se în turul al treilea al turneului de categorie WTA 1000 Miami Open. Meciul a durat o oră și 38 de minute.

În primul set, Begu a reuşit break-ul la scorul de 3-3 şi l-a păstrat până la 6-4, rezultat înregistrat după 41 de minute de joc.

În setul doi, Sabalenka a condus cu 1-0 şi 0-40 pe serviciul româncei, dar Begu a anulat mingile de break şi a egalat. A câștigat setul tot cu 6-4, după o oră şi 41 de minute.

În faza următoare, Irina Begu va evolua cu o altă jucătoare din Belarus, Aliaksandra Sasnovici, locul 60 WTA. Aceasta a eliminat-o pe rusoaica Daria Kasatkina, locul 29 WTA şi cap de serie numărul 25, scor 7-6 (5), 6-4.

Calificarea în turul al treilea este recompensată cu un premiu de 54.400 de dolari şi cu 65 de puncte WTA. Cea mai bună performanţă a Irinei Begu la Miami a fost atingerea fazei optimilor de finală, în 2016.