Israel – România 2-2. Tricolorii au condus la pauză, dar au fost egalați în repriza secundă

România a remizat, marţi, în deplasare, la Netanya, scor 2-2, într-un meci de verificare disputat cu reprezentativa Israelului.

Tricolorii au jucat bine în prima repriză când au condus cu 2-0, dar după pauză au avoluat slab și au fost egalați.

Naționala României a deschis scorul în minutul 10. Man i-a pasat lui Cicâldău, iar fostul jucător al Universității Craiova l-a învins pe portarul Marciano, cu un șut plasat. Reprezentativa Israelului a replicat în minutul 18. Dabbur a șutat la colțul scurt, iar Burcă a respins în corner.

În minutul 23, Chiricheș a recuperat la mijlocul terenului, i-a pasat lui Man, iar atacantul a marcat cu un șut printre picioarele portarului.Gazdele au redus din diferență în minutul 57. La un corner, Ivan l-a pierdut din marcaj pe Dabbur, care a profitat și a înscris cu o lovitură de cap.

Niță a avut două parade, în minutul 60, respectiv 64, demonstrând că merită postul de titular. În minutul 86, gazdele au egalat cu patru minute înainte de final, prin Dabbur, stabilind scorul final.

Au evoluat următoarele echipe:

Israel: Marciano – Kandil (Yad Abu ’46), Dgani, Goldberg, Davidzada – Kanichowsky (Safouri ’73), Natcho (Glazer ’50), Abu Fani (Peretz ’46) – David (Haziza ’65), Dabbur, Baribo (Solomon ’46). Selecţioner Gadi Brumer;

România: Niţă – Manea, Chiricheş (Nedelcearu ’46), Burcă, Toşca (Bancu ’58) – Cicâldău (Bordeianu ’58), M. Marin (Rus ’79), Olaru (Octavian Poepscu ’79) – Mihăilă, Ivan (Alibec ’58), Man. Selecţioner Edward Iordănescu.

Arbitru: Daniel Bogdan Stefanski (Polonia).

Vineri, România a fost învinsă de Grecia, scor 0-1, la debutul lui Edi Iordănescu pe banca tehnică.