Ivan Siuris și Adela Paulina Bălţoi, câștigătorii Maratonului Internațional București

Sportivul Ivan Siuris din Republica Moldova a câştigat, duminică, ediţia 2021 a Maratonului Internaţional Bucureşti, el terminând cei 42,195 kilometri în 2 ore, 16 minute şi 35 de secunde.

Fost câştigător al Maratonului Chişinău, Siuris (30 de ani), a fost urmat de atletul român Alexandru Corneschi, care a fost cronometrat în 2 ore 16 minute şi 49 de secunde.

Ultimul loc al podiumului i-a revenit lui Ognjen Stojanovic din Serbia, cu 2 ore, 25 de minute şi 18 secunde.

Cursa feminină de maraton a fost dominată de sportivele române care au acaparat în totalitate podiumul. Câştigătoare a fost Adela Paulina Bălţoi (29 de ani, foto Bucharest Running Club), ea trecând linia de sosire în 2 ore, 47 de minute şi 25 de secunde. Locul doi i-a revenit Ionelei Ecaterina Puia, cu 2 ore, 53 de minute şi 44 de secunde, iar pe trei a sosit Anca Diana Istrate, înregistrată cu 2 ore, 55 de minute şi 10 secunde.

La semimaraton (21,097 km), în cursa masculină s-a impus Maxim Răileanu (Rep. Moldova), în 01 h 06 min 05 sec, urmat de Robert Necula, 01 h 08 min 57 sec, şi de Alexei Camenscic, 01 h 14 min 25 sec.

Diana Sinic a câştigat la feminin, în 01 h 25 min 42 sec, urmată de Diana Panţa, 01 h 27 min 31 sec, şi de Maria Magdalena Veliscu, 01 h 28 min 00 sec.

Cursa masculină de 10 km a fost câştigată de Cristian Luţic, în 34 min 00 sec, urmat în clasament de Ruben De Vicente, 34 min 15 sec, şi de Bogdan Holubaş, 34 min 40 sec, etc. La feminin a ieşit învingătoare Mădălina Florea, în 34 min 47 sec, urmată de Elena Alexandrescu, 38 min 47 sec, şi de Maria-Gabriela Herman, 39 min 26 sec, etc.

Albert Lupu a ocupat primul loc în proba masculină de 5 km (18 min 49 sec), urmat de Marius Olteanu (20 min 18 sec) şi Andrei Cristian Gavrilă (20 min 39 sec). Ina Cristina Ilie a câştigat la feminin (22 min 48 sec), urmată de Denisa Ştirbulescu (23 min 15 sec) şi de Andreea Cohuţ (24 min 16 sec).

La 10 km fotoliu rulant a ieşit învingător Ilie Ştefirţa (21 min 25 sec), urmat de Angel Moraru (39 min 35 sec) şi Petru Ifrosa (45 min 26 sec). Florentina Hrişcu s-a impus la feminin (50 min 06 sec), urmată de Roxana Ghineţ (01 h 16 min 59 sec).

Ediţia 2021 a Raiffeisen Bank Bucharest Marathon s-a desfăşurat respectând normele de siguranţă impuse de autorităţile române în contextul pandemiei.

Astfel, la cursă au participat doar alergătorii vaccinaţi împotriva virusului SARS-CoV-2 (pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare), precum şi cei care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi şi a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul Covid-19. De asemenea, alergătorii au fost nevoiţi să poarte mască de protecţie în primii 100 de metri de la start precum şi la finiş. Accesul spectatorilor pe întreaga durată a evenimentului a fost interzis.

Mai multe articole...

Cele mai noi articole

Guvernul a eliminat taxa pe soare

Guvernul a adoptat Ordonanța pentru modificarea și completarea OUG 27/2022 prin care elimină taxa pe soare pentru prosumatori și actualizează schema de sprijin pentru...

Toți membrii filialei PMP Sector 5 și-au depus demisia și s-au...

PUSL, partidul condus de Cristian Popescu Piedone, a dat o lovitură puternică de imagine după ce a atras o filială întreagă a PMP. Președintele...