JO 2020 | Naționala olimpică de fotbal a ratat calificarea în sferturile de finală

Publicat: 28 iul. 2021, 13:39, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Reprezentativa olimpică a  României a remizat, miercuri, la Sapporo, scor 0-0, cu selecţionata Noii Zeelande, în ultima etapă a grupei B de la turneul olimpic de fotbal din Japonia. Tricolorii erau obligați să câștige meciul pentru a se califica în sferturile de finală ale turneului olimpic.

Elevii lui Mirel Rădoi au avut câteva ocazii mari de gol. În minutul 11, Florescu a pătruns în careu, a trimis spre poartă, dar mingea a lovit stâlpul porții și a ieșit în corner. În minutul 60, Marius Marin a trimis cu capul din doar câțiva metri, dar portarul neo-zeelandes a respins in-extremis. În minutul 71, Rațiu a trimis și el cu capul, dar portarul Woud a respins.

România: 12.Aioani – 15. Chindriş (16. Deaconu ’78), 6. Ghiţă, 17. R. Grigore – 14. Raţiu, 8. M. Marin (c),18. Dulca (10. Ciobanu ’78), 3. Fl. Ştefan – 13. Florescu (21. Sefer ’87), 19. Sîntean (9. Ganea ’59), 20. Dobre (11. V. Gheorghe ’78). Selecţioner: Mirel Rădoi.

Noua Zeelandă: 1. Woud – 17. Eliott (15. Ingham ’46), 16. Stensness, 4. Pijnaker, 3. Cacace – 7. Just, 10. Stamenic, 8. Bell, 11. Champness (12. McCowatt ’46) – 9. Wood, 19. Garbett (6. Lewis ’73). Selecţioner: Danny Hay.

Arbitri: Kevin Ortega (Peru) – Michael Orue, Jesus Sanchez (ambii Peru) – Hiroyuki Kimura (Japonia)

România s-a aflat la prima participare la turneul olimpic de fotbal după o pauză de 57 de ani. În precedentele două meciuri din grupă, România a învins Honduras, scor 1-0, şi a fost zdrobită de Coreea de Sud, scor 0-4.