Jocurile Olimpice 2020 | Claudia Nechita a ratat obținerea unei medalii, la box feminin

Publicat: 28 iul. 2021, 12:06, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Sportiva Claudia Nechita (27 de ani) a ratat, miercuri, calificarea în semifinalele turneului de box din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, la categoria -57 kilograme.

Astfel, românca a ratat obținerea unei medalii. Claudia Nechita a fost învinsă în sferturile de finală de japoneza Sena Irie, decizie 3-2.

După prima rundă, trei arbitri au acordat 10-9 pentru niponă. În a doua rundă, toți cei cinci arbitri au acordat 10-9 pentru Sena Irie. În final, japoneza a câștigat cu 3-2 și are asigurată medalia de bronz.

În runda precedentă, Nechita a obținut prima victorie din istoria României la box feminin, după ce a învins-o pe Ramla Said Ahmed Ali, din Somalia, la puncte, decizie în unanimitate (5-0).