Jocurile Olimpice 2020 | Judoka Vlăduţ Simionescu și atletul Alin Firfirică, eliminați

Publicat: 30 iul. 2021, 12:50, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Judoka Vlăduţ Simionescu a ratat, vineri, calificarea în sferturile de finală, la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Românul a fost învins de Yakiv Khammo, din Ucraina, scor 1-0.

În primul meci, disputat în șaisprezecimi, Simionescu l-a învins prin ippon de libianul Ali Omar. Andreea Chiţu (cat. 52 kg) şi Alexandru Raicu (73 kg) au fost eliminaţi în primele două tururi.

La rândul lui, atletul Alin Firfirică a ratat, vineri, calificarea în finala probei de aruncarea discului, la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Firfirică a concurat în grupa A de calificare. Cea mai bună aruncare a atletului a măsurat 61.90 metri, din a doua încercare. Românul s-a clasat pe locul 10 în grupa A, respectiv 17 la general. În finală s-au calificat primii 12.

România a cucerit patru medalii la Jocurile Olimpice de la Tokyo: una de aur, la dublu vâsle feminin, şi trei de argint, la patru rame masculin, la dublu rame masculin şi la spadă.